WIG20 w TOP7 europejskich indeksów

W trakcie czwartkowego handlu na warszawskim parkiecie główny indeks, WIG20, zyskał 1,24%, podczas gdy mWIG40 wzrósł o 0,58%, a sWIG80 podbił o 0,42%.

Publikacja: 07.05.2020 17:40

WIG20 w TOP7 europejskich indeksów

Foto: Bloomberg

Obroty na szerokim rynku wyniosły 714 mln z czego 533 mln to WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Paliwa (wspierany przez blisko 4% podbicie akcji PKN). WIG20 uplasował się dziś w TOP7 europejskich indeksów, chociaż warto oczywiście nadmienić, iż ostatnio krajowy indeks nieco odstawał od zachodnich benchmarków.

Globalne indeksy zanotowały dziś relatywnie udaną sesję, gdzie duża część optymizmu wynikała z porannych danych z Chin, które okazały się być lepsze od prognoz zarówno na poziomie eksportu jak i samego bilansu. Podbiciu nie zaszkodziły nawet, cyklicznie czwartkowe, dane z amerykańskiego rynku pracy - liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 3,169 mln do 33,4 mln. Warto ponadto odnotować, iż Nasdaq symbolicznie wyszedł dziś na plus, licząc od początku roku. W tym samym okresie (YTD) WIG20 traci ok. 26% (WIG20USD -33%).

Lokalnie, w ramach WIG20, najmocniejszym walorem były dziś akcje PKN Orlen notujące 3,96% podbicie, odrabiając z nawiązką wczorajsze zniżki. Ponad 3% zwyżki zanotowały również akcje PZU (+3,17%). Na drugiej stronie tabeli widniały walory Play ze spadkiem blisko 2,2%, co ciążyło również sub-indeksowi WIG-Telekomy (najsłabszy sub-indeks sesji). Ponownie ciekawie było na mniejszych spółkach, gdzie w TOP10 obrotów na sesji znalazły się walory XTB (22 mln obrotu, kurs +15,83%). Wczoraj, po sesji, poinformowano o zamknięciu ABB po cenie 6 PLN za akcję. Ok. 30% drożały dziś akcje Komputronika, Synektika oraz gamingowego Artifexu. Ponownie podwyższone obroty widoczne były na tzw. małym parkiecie, NewConnect, gdzie część spółek notowała po 10-15mln obrotu przy podwyższonej zmienności.

Z rynkowego punktu widzenia udało się wstępnie wybronić okolice wsparcia na 1550 pkt. Układ techniczny nie uległ jednak zmianie i WIG20 w dalszym ciągu pozostaje w ramach konsolidacji 1550-1670 pkt.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC