Gdzie się podział popyt?

Na półmetku środowej sesji WIG20 spadał o 0,7 proc., a mWIG40 i sWIG80 zyskiwały po 0,2 proc. Obroty na szerokim rynku ledwo przekraczały 340 mln zł.

Publikacja: 29.09.2020 13:16

Gdzie się podział popyt?

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W porównaniu do poniedziałkowej sesji, pierwsza połowa dzisiejszej to po prostu nuda. Zmienność na indeksach i obroty są niskie. W takim zawieszeniu tkwi jednak nie tylko GPW. Na zdecydowanej większość indeksów zagranicznych wahania mieszczą się w przedziale +/-0,5 proc., a DAX, BUX i CAC40 zachowują się podobnie jak rodzime wskaźniki. Wygląda na to, że inwestorzy wstrzymują się dziś z poważniejszymi decyzjami, bo na rynku nie brakuje znaków zapytania.

- Na rynkach nadal widać dużą niepewność zmieszaną z przepływami z racji końca miesiąca i kwartału. W depeszach agencyjnych dominują informacje polityczne. To nie tylko oczekiwanie na nocną debatę Trump-Biden, która może ustawić nastroje na dalszą część tygodnia, ale i też doniesienia o wznowieniu rozmów nt. czwartego pakietu fiskalnego pomiędzy Nancy Pelosi, a Sekretarzem Skarbu Stevenem Mnuchinem (Demokraci w Izbie Reprezentantów zaproponowali wydatki warte 2,2 bln USD), czy też prasowe spekulacje o rosnącej gotowości UE do zawarcia nowego porozumienia handlowego z Wielką Brytanią (The Times). Rozmowy w tej kwestii są zaplanowane na ten tydzień - komentował Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Na rynku walutowym też nie ma podwyższonej zmienności, choć warto zwrócić uwagę, że euro umacnia się do dolara drugi dzień z rzędu. Tuż po 13.00 kurs EUR/USD rósł o 0,3 proc. do 1,17 USD, a więc na horyzoncie pojawia się dolna granica opuszczonej niedawno konsolidacji - 1,1750 USD.

Niewielki ruch jest także na złocie - cena kruszcu rosła o 0,2 proc. do 1886 USD, pozostając poniżej okrągłego poziomu 1900 USD. A propos okrągłych poziomów - tuż nad 40 USD oscyluje dziś cena baryłki WTI.

Wracając do polskiego rynku akcji, w portfelu blue chips gwiazdami, ale "świecącymi na czerwono" są JSW i Tauron. Ich akcje taniały odpowiednio o 3,4 proc. i 4,4 proc. Na ponad 1-proc. plusie był tylko Alior. Trochę bardziej "bujało" w drugiej i trzeciej linii. DataWalk zyskiwał 12,7 proc. i był najsilniejszym podmiotem w mWIG40. Wśród maluchów najlepiej radził sobie WorkService, zyskujący 14,5 proc. Nieźle na tle GPW wypadał NewConnect. NCIndex rósł po 13.00 o 1 proc., oddalając się od 500 pkt (trzecia wzrostowa sesja z rzędu). Na małym parkiecie największe obroty były na Innogene (+28,7 proc.), Medcampie (+28,5 proc.) oraz Genxone (+16,2 proc.).

W drugiej części sesji pojawi się kilka ważnych danych makro, które mogą wpływać na nastroje. Mowa m. in. o inflacji CPI w Niemczech, indeksie Conference Board, a także wystąpieniach przedstawicieli Fedu i szefa Banku Anglii. Końcówkę handlu może tradycyjnie ustawić start notowań na Wall Street. Na razie futuresy na S&P500 są na poziomie neutralnym, co zapowiada spokojny start. Chyba, że w międzyczasie coś tę dzisiejszą rynkową nudę zaburzy...

Giełda
Big-Tech napędza międzynardowe giełdy
Giełda
Kolejny tydzień w konsolidacji
Giełda
Zdecydowany kontratak kupujących
Giełda
G&R na mWIG40?
Giełda
Byczy szturm na koniec tygodnia na GPW
Giełda
Sezon wynikowy otwarty