Przed sesją globalne nastroje były raczej mieszane. Inwestorzy żyją perspektywami przeforsowania pakietu stymulacji fiskalnej w USA oraz coraz bardziej nerwowymi rozmowami dot. umowy handlowej UK z UE przed deadline'em. Dodatkowo w USA ruszył program szczepień przeciw COVID19, co rzutuje na handel na spółkach z najbardziej dotkniętych sektorów.
WIG20 był dziś jednym ze słabszych indeksów w Europie. Główny indeks ciągnięty był w dół m.in. przez walory CDR (-7,6%, spółka ma niecałe 10% udziału w indeksie), JSW (-6,12%) czy PGNiG (-3,73%). Najmocniejszym wsparciem dla WIG20, w zakresie udziału, były walory Allegro ze zwyżką 4,82%.
Najwięcej emocji wzbudził dziś jednak handel na akcjach CD Projekt. Największy giełdowy producent gier przejściowo tracił ok. 25%, spadając do okolic 238,5 PLN, ostatni raz notowanych w marcu br. (giełdowy krach pod COVID19). Przejściowo wycena emitenta spadła do ok. 26 mld wobec niedawnych 46 mld notowanych przed premierą Cyberpunka 2077. Poranną przecenę można najpewniej określić mianem rynkowej paniki. Już w piątek inwestorzy mieli świadomość, iż w piątek po sesji na serwisie Metacritic zaczną pojawiać się oceny użytkowników wersji m.in. na PS4/Xboxa1 (kończącą się generację konsol). Obecnie wycena na sprzęt Sony wynosi 2,9/10, a na Xboxa 3,9/10. Rynek zareagował negatywnie, gdyż szereg błędów, ustępstw i braków technologicznych oznacza najpewniej konieczność dostosowania prognoz sprzedażowych dla tytułu. O godz. 14:00 odbyła się konferencja spółki dot. planów naprawy gry. W trakcie sesji pojawiły się również informacje dot. krótkiej sprzedaży na papierze sugerujące roszady w pozycjach Melvin Capital Mgmt LP (spadek) i Marshall Wace LP (wzrost). Ostatecznie kurs zakończył handel (296,1 PLN) blisko intra-sesyjnych maksimów (298 PLN), ograniczając spadek do -7,6%.
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja jest kontynuacją zniżki od okolic 2000 pkt. zanotowanych w ubiegłym tygodniu. Skala i dynamika korekty pozostaje jednak ograniczona, zarówno w przypadku WIG20 jak i MSCI EM. Ponownie kluczowe będzie najpewniej zachowanie parkietów bazowych (DAX, SPX).
Konrad Ryczko Analityk