Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Sesja w Europie, rozpoczynana na głównych giełdach na dużych minusach szybko przyniosła stabilizację na rynku, a następnie próbę odbicia. Szalone ruchy zza oceanu dotarły na unijne rynki w bardzo ograniczonym stopniu, ograniczając się właściwie do jednej firmy, Nokii. Z uwagi na mniejszą rolę krótkiej sprzedaży i rynku opcyjnego w UE short squeeze, czy gamma squeeze na skalę porównywalną z USA będą też niemożliwe do uzyskania. Na poprawę nastrojów mogły wpływać wyniki badań, potwierdzające, że szczepionka Pfizera i BioNTech działa na południowofrykańską i brytyjską odmianę COVID, solidnie wyglądały też tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Pierwszy odczyt PKB w USA za 4Q2020 (4,0% q/q saar) był praktycznie zbieżny z konsensusem, gdy weźmie się pod uwagę rewizję danych z poprzedniego okresu. Na minusie zamknęło się FTSE100, ale pozostałe główne indeksy zyskiwały od 0,3% (DAX) do 1,2% (FTSE MiB).

Wygląda to skromnie na tle zwyżki WIG20 o 3,0% (mWIG40 i sWIG80 zyskały po 0,8%). Choć zmiana sentymentu była widoczna na całym rynku, a poprzez gwałtowny zwrot zachowania cen miedzi wywołała m.in. silne odbicie KGHM (5,8%), dzień należał do jednej spółki - CD Projekt. Podczas gdy ruch na producencie gier, wspierany poprzez obecność chociażby Melvin Capital w rejestrze krótkiej sprzedaży, już wczoraj zdradzał oznaki wyczerpywania, a pierwsza część dnia sugerowała szybki powrót notowań poniżej 300 zł, sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy twórców Cyberpunka wsparł na Twitterze Elon Musk. Gwałtowna fala zakupów wyniosła notowania 15,6% w górę, a obroty na ponad 2 mld PLN.

Zgodnie z naszymi podejrzeniami, ograniczenia brokerskie podziałały, a GameStop, AMC czy Blackberry korygowały się wczoraj w USA o 40-50%. Ulga z tego powodu okazała się jednak krótkotrwała, S&P500 zyskało 1,0%, a NASDAQ 0,5%, mimo że w trakcie dnia znajdowaliśmy się już na znacznie wyższych poziomach. Dziś handel rozpocznie powrót do normalności, a patrząc na mobilizację na internetowych forach, cała akcja się jeszcze nie zakończyła. Niezależnie od tego, zarówno zachowanie Azji, jak i kontraktów futures sugeruje, że koniec tygodnia może przynieść pogłębienie korekty, szczególnie, że np. wczorajsza skala spadków Tesli po naprawdę niezbyt przekonującym raporcie była niewielka, a podaż się może zacząć dopiero realizować.

Technika: Piotr Neidek, analityk BM mBanku

Zarówno WIG jak i WIG20 nie zdołały wczoraj wybić lokalnych oporów wyznaczonych przez maksima czarnych świeczek wmurowanych przez niedźwiedzie podczas środowej sesji. Benchmarkowi blue chips zabrakło kilku oczek do tego, aby wydarzenia z połowy tygodnia zostały zneutralizowane. Natomiast wskaźnik szerokiego rynku zatrzymał się tuż pod pułapem 58000 punktów i chociaż momentum sprzyjało do dalszych wzrostów, to jednak bykom zabrakło sił. Dzisiaj kluczowym wyzwaniem dla nich jest utrzymanie WIGu powyżej pułapu 57381 tak, aby doszło do odkręcenia piątkowego sygnału SELL by MA200_w. Gdyby ten plan został wykonany, wówczas na wykresie tygodniowym pojawiłby się młotek zachęcający do kontynuacji odbicia. Poranne notowania jankeskich kontraktów jednak nie napawają optymizmem. O godzinie 7:00 S&P500_future traci do wczorajszego zamknięcia -1.3%. Z jednej strony może to posłużyć do późniejszego odrabiania strat i dalszego windowania wycen warszawskich indeksów. Z drugiej zaś wyraźna czerwień przed europejską sesją stanowi ostrzeżenie przed powrotem baribali na Wall Street. Jak na razie DJIA oraz S&P500 pozostają na bezpiecznych wysokościach, jednakże jankeski indeks blue chips ściągany jest przez niedomkniętą formację GAP_w. Tygodniowa luka hossy znajduje się poniżej lutowych szczytów z 2020r. i ewentualny powrót do niej mógłby skutkować pojawieniem się długoterminowej pułapki hossy. W opałach znalazł się DAX, który od kilku sesji przebywa poniżej ekstremów utworzonych ponad dziesięć miesięcy temu. Wczoraj aktywowana została formacja G&R z zasięgiem w kierunku 13.1k czyli tam, gdzie przebiega 38.2% zniesienia ostatniej zwyżki. Nadal jednak kluczowym magnesem dla niemieckiej Xetry pozostaje 12.6k, gdzie znajduje się zarówno dzienna dwusetka jak i niedomknięta, tygodniowa luka hossy z listopada 2020r. Wczorajszym wzrostom na GPW towarzyszyła aprecjacja złotego, jednakże nie na tyle silna, aby PLN_Index mógł wybić lokalne opory. Nadal aktywne są sygnały sprzedaży dla ww. benchmarku, co sprawia, że ryzyko dalszych spadków pozostaje wysokie.

Fundamenty: Adam Dudoń, analityk BM Alior Banku

Na czwartkowej sesji główne indeksy za Oceanem lekko zwyżkowały. Z frontu walki z pandemią płyną kolejne mieszane informacje – Novavax opublikował informacje o 89%-owej skuteczności szczepionki w testach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Nieco słabszą, bo 86%-ową skuteczność wykazała w zapobieganiu brytyjskiej mutacji wirusa, niestety słabiej (60%) prezentuje się skuteczność wobec wariantu odkrytego w RPA. Teraz szczepionka musi dostać jeszcze akceptacje od regulatora. Dzisiaj Europejska Agencja Leków powinna wydać opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki AstraZeneca. Sezon wyników kwartalnych trwa – wczoraj poznaliśmy raporty Mastercard i Visa – obie spółki wypracowały nieco słabszy zysk netto niż w ubiegłym roku, ale lepszy niż zakładał konsensus analityków. Wśród największych spółek, które dzisiaj opublikują raport znajdziemy m.in.: Eli Lilly, Chevron i Honeywell. Krajowe indeksy pomimo początkowej słabości zakończyły dzień na plusie. Motorem wzrostu i odwrócenia nastrojów były walory CD Projektu, które zyskały przeszło 15%. Sam wzrost notowań CD Projektu odpowiada za przeszło połowę zwyżki indeksu WIG20, studio pokrywa też przeszło 70% wartości obrotu indeksu. Do wzrostu wyceny spółki przyczynił się pozytywny tweet Elona Muska o grze „Cyberpunk 2077". Nie pierwszy raz rynki momentalnie dyskontują wpis miliardera. Do uważnego śledzenia tweetów przyzwyczaił nas w swojej ubiegłej kadencji były prezydent USA Donald Trump. Rynek szybko wypełnił pustkę po zablokowaniu kont byłego prezydenta i obecnie inwestorzy rozgrywają wpisy najbogatszego człowieka na świecie (w zależności od giełdowej wyceny Tesli i Amazona zamienia się pozycją lidera z Jeffem Bezosem). Za CD Projektem na podium znalazły się walory KGHM (+5,8%) i JSW (+4,1%). Pomimo ogłoszenia otwarcia galerii handlowych kurs CCC znalazł się „tylko" na 4 miejscu ze wzrostem o 3,6% - decyzja rządu nie była jednak dużym zaskoczeniem ze względu na wcześniejsze doniesienia medialne sugerujące taki rozwój wydarzeń.