Niepewność na głównych indeksach giełdowych była już widoczna wczoraj, a dziś sprzedający doprowadzili do nieco większego cofnięcia. Spadki na Starym Kontynencie być może nie świadczą jeszcze o załamaniu głównej tendencji, niemniej głębsza korekta po ostatnich silnych wzrostach jest jak najbardziej możliwa. Niemiecki indeks giełdowy DAX przecenił się dziś ponad 1%, przez co doszło do cofnięcia poniżej poziomu 13900 pkt. Jeżeli spadki będą kontynuowane podczas jutrzejszej, należy zwrócić uwagę na minima z ubiegłego tygodnia czyli poziom 13820 pkt, który powinien stanowić istotne wsparcie. Ewentualne przebicie się poniżej, może doprowadzić do przyspieszenia przeceny.
Spadki obserwowaliśmy także na innych europejskich parkietach, indeks CAC40 stracił 0,36%, a FTSE100 przecenił się 0,55%. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie także przeważał dziś kolor czerwony, indeks dwudziestu największych spółek zamknął się 0,88% niżej, tym samym wciąż istnieje tutaj szansa na wyrysowanie szerokiej struktury głowy z ramionami, która zgodnie z założeniami klasycznej analizy technicznej może zapowiadać większe spadki. Na sygnał musimy jeszcze jednak poczekać ponieważ pojawi się on dopiero w momencie zejścia poniżej poziomu 1900 pkt.
Jeśli chodzi o indeksy w Stanach Zjednoczonych, w środę także przewagę ma strona sprzedająca. W wyhamowaniu spadków nie pomogły także fenomenalne dane o sprzedaży detalicznej z USA (które należy tłumaczyć wsparciem w wysokości 600 USD dla każdego Amerykanina), a także pozytywny odczyt odnośnie produkcji przemysłowej. W momencie przygotowywania tego komentarza najmocniej traci Russell2000, gdzie przecena przekracza 2%. Ponad 1,5% zniżkuje Nasdaq, z kolei S&P500 i Dow Jones tracą odpowiednio 0,75% i 0,25%. Dziś uwaga inwestorów może być jeszcze skupiona na protokole z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, zapiski poznamy o godzinie 20:00 polskiego czasu.
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych
XTB
[email protected]
Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.