Niemiecki indeks giełdowy konsolidował przez większość sesji blisko historycznych maksimów, jednak końcówka dnia przyniosła nieznaczne cofnięcie, co ma związek z negatywnymi doniesieniami w sprawie szczepień na koronawirusa. Władze Niemiec, Francji i Włoch poinformowały dziś o zaprzestaniu szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Niemniej ruch w dół jest niewielki, ostatecznie niemiecki DAX przecenił się dziś 0,28%, francuski CAC40 stracił 0,18%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,17% niżej. Tak czy inaczej dzisiejsze ruchy nie zmieniają sentymentu w średnim terminie, który wciąż pozostaje wzrostowy. Choć korekta spadkowa może pojawić się w każdym momencie, tak na razie brakuje jakichkolwiek sygnałów technicznych mogących sugerować głębsze cofnięcie.
Podobnie wyglądała sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek przecenił się 0,24%. Jeśli chodzi o sytuację w średnim terminie indeks WIG20 pozostaje w ruchu bocznym. Oporem pozostaje stefa przy 2015 pkt, która dziś został naruszona, jednak rynkowe byki nie zdołały jej sforsować. Z kolei wsparcie wypada w rejonach 1870 pkt. Dopiero pokonanie jednego z tych poziomów mogłoby doprowadzić do większego ruchu trendowego. Jeśli chodzi o poszczególne spółki, wśród blue chipów najlepiej radziły sobie walory CD Projekt, gdzie wzrosty przekroczyły 1,5%. Ponad 1% wzrosty obserwowaliśmy także na akcjach Pekao i PZU. Najgorzej radziła sobie z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa, gdzie doszło do ponad 3% przeceny. Więcej niż 1% traciły także akcje Dino Polska, Allegro i PKN Orlen.
Jeśli chodzi o rynek akcji za oceanem, dziś sesja w USA rozpoczęła się godzinę wcześniej z racji zmiany czasu - o 14:30. Główne indeksy giełdowe w USA otworzyły się w rejonach poziomu piątkowego zamknięcia, a kolejne godziny nie przyniosą rozstrzygnięcia, obserwujemy lokalny ruch boczny. Większej zmienności na rynku akcji należy się spodziewać w najbliższą środę, kiedy Rezerwa Federalna podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Czy Fed podejmie działania aby obniżyć rosnące w ostatnim czasie rentowności?
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych