Pierwsza sesja tygodnia na rynkach przyniosła lekkie spadki w Europie. Początkowy sygnał z Azji był relatywnie neutralny, ale lokalni gracze musieli zmierzyć się z nieco słabszym DAX'em po wysokim, piątkowym zamknięciu. Swoje odbicie w nastrojach, również na GPW, miało również zaostrzenie sytuacji militarnej na Ukrainie. W szerszym kontekście, pomimo dzisiejszej lekkiej zniżki, trend wzrostowy na rynkach rozwiniętych trwa, a krótkoterminowo uwaga inwestorów przesunięta została na wyniki spółek. W dłuższym terminie w dalszym ciągu trwa spekulacja dot. przyszłych wskazań inflacyjnych i w konsekwencji potencjalnych zmian w zakresie polityki monetarnej.
Lokalnie, przedpołudniem, WIG20 testował nawet 2040 pkt, co oznaczało zwyżkę ponad 1,25%. Był to również najwyższy poziom od stycznia br. i duża część rynku „uwierzyła" w kontynuację wybicia z konsolidacji 1900-2000 pkt. Szansa nie została jednak wykorzystana, a zamknięcie pod 2000 pkt. przesuwa inicjatywę w kierunku strony podażowej. W zakresie spółek, z WIG20, najsłabszym emitentem był dziś Tauron (spadek o 3,82%) co należy powiązać z przedstawieniem informacji dot. projektu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych (i faktu, iż scenariusz dla samych kopalń poznamy najpewniej później). Z drugiej strony PGE było dziś wiceliderem wzrostu w ramach WIG20. Na szerokim rynku „rzucała" się w oczy słabość spółek ukraińskich (ponad 10% spadku Astraty czy blisko 6% Kernela), co należy wiązać z ww. wydarzeniami na Ukrainie. Sporą zmienność zanotowały dziś również akcje CD Projektu (który był również liderem obrotów z blisko 130 mln), które przejściowo zwyżkowały o ponad 4% aby zakończył handel z 0,4% podbiciem.
Z rynkowego punktu widzenia uwaga rynków przesunięta została w kierunku wyników spółek. Jak dotąd sezon wynikowy w USA „broni" relatywnie wysokich wycen. WIG20 pozostaje w konsolidacji 1900-2000 pkt.,a zamknięcie poniżej pełnego zakresu sugeruje iż to strona podażowa posiada obecnie inicjatywę, pomimo próby wybicia.
Konrad Ryczko
Analityk Makler Papierów Wartościowych