Wyraźne podbicie awersji do ryzyka na rynkach

Początek nowego tygodnia handlu na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 2,31%. mWIG40 zniżkował o 2,5% podczas gdy sWIG80 stracił 3,01%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 940 mln z czego 730 mln przypadło na indeks największych spółek.

Publikacja: 19.07.2021 17:43

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Sam początek obrotu w Europie, choć spadkowy po sesji w Azji, nie zapowiadał docelowej skali przeceny. Wraz z kolejnymi godzinami handlu główne indeksy europejskie kierowały się coraz niżej gdzie niemiecki DAX zanotował blisko 2,9% spadek podczas gdy Eurostoxx 600 zniżkował 2,5%. W większości depesz jako główny powód spadków wskazywany jest wzrost zakażeń COVID19 wariantem „delta", co rzutuje na perspektywy dalszego odbicia gospodarczego. W tle trwa spekulacja dot. kolejnych ruchów ze strony instytucji centralnych oraz trwałości wyższych wskazań inflacyjnych. Nastrojów nie poprawił również start sesji kasowej w USA, gdzie pod presją znaleźli się przedstawiciele sektora bankowego (spadające rentowności długu) oraz sektora podróżniczego.

Lokalnie, w ramach WIG20, dwie spółki (CPS +0,5% i DNP +0,33%) zdołały zakończyć handel na plusach. Po drugiej stronie tabeli, z ponad 5% zniżkami, widniały JSW i PGE. Szeroki rynek znalazł się dziś pod wyraźną presją sprzedających, a pierwsza sesja tygodnia oraz sezon wakacyjny dodatkowo ograniczały nieco płynność w arkuszach. Dobrze wypadł za to debiut Onde, gdzie akcje zyskały 8%, a PDA 3,83%. Co ciekawe w układzie tym spadały walory Erbudu notujące na koniec ponad 11% zniżki.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 testuje dolne ograniczenie ostatniej konsolidacji 2200-2300 pkt. Teoretycznie wyjście niżej generowałby sygnał do dalszych spadków na indeksie. W praktyce mocniejsze ruchy korekcyjne na rynkach bazowych miały już miejsce w ostatnich miesiącach i nie stanowiły początku trendu spadkowego, stąd aktualnie dzisiejsze wydarzenia należy rozpatrywać w formie zauważalnej i dość nerwowowej korekty.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC