W środę rynki finansowe odrabiały straty po słabym początku tygodnia, a 50-sesyjna średnia znowu (już 6 raz od początku roku) zatrzymała korektę na NYSE. Straty zostały w pełni odrobione i po 0,8 proc. wzrostu S&P 500 do szczytów hossy brakuje już tylko mniej niż 1 proc. Jednocześnie szybka kilkudniowa korekta w lipcu przeceniła amerykańskie akcje tyko o niecałe 4 proc., czyli podobnie jak w maju.
Pomagają lepsze od oczekiwań wyniki amerykańskich spółek za II kwartał. Według szacunków Bloomberga aż 85 proc. podmiotów dotychczas przebiło tzw. konsensusy.
U nas WIG20 utrzymał trend boczny 2200-2300 pkt. Do szczytów brakuje ok. 2,5proc. We wtorek odżyły banki zyskując aż 3,8 proc., a najlepszym komponentem pośród dużych spółek okazał się Santander PL (+4,7 proc.). Wzrosty kontynuowało CCC (+3,7 proc.), które dotychczas (obok Allegro) lideruje pod względem stóp zwrotu w lipcu (+11,3 proc.). Najsłabszym komponentem w środę był PKN (-2,8 proc.) po odcięciu 3,5 PLN dywidendy. W skali miesiąca największą stratę przynoszą jednak spółki energetyczne.
W mWIG40 podium zwycięzców w całości zapełniły banki (Millennium, Alior i mBank), a straty odrabiały spółki chemiczne (+4,2 proc.). Najlepszą spółką miesiąca w tym indeksie pozostaje wciąż Kruk (+20 proc.), a najgorszą Mabion (-12,5 proc.) i Benefit po transakcji ABB (-11,8 proc.). Wczoraj negatywnie wyróżniły się ponadto akcje Eurocashu (-3,9 proc.) po komunikacje o odpisie na likwidowane sklepy.
W sWIG80 aż dwie spółki dały dwucyfrowe stopy zwrotu: Forte (+10,4 proc.) po lepszych od oczekiwań szacunkowych wynikach za II kwartał i Cognor (+11,3 proc.), który zyskał rykoszetem w obliczu rekordowych wstępnych wyników Stalprofilu za miniony kwartał. Spółka z Dąbrowy Górniczej pokazała w tym okresie aż 54,4 mln PLN jednostkowej EBITDA vs 17,8 mln PLN w I kwartale br., a kurs akcji zyskał 14,6 proc. (+82 proc. od początku roku). Wyniki pociągnęły wyceny także innych dystrybutorów stali. Sezon wyników na GPW jeszcze się nie zaczął (przyszły tydzień), ale z 12 podmiotów, które zdecydowały się podać szacunkowe dane, w ponad 50 proc. przypadków widzieliśmy wzrost kursów akcji. Dziś nastroje na rynkach są dobre. Większość azjatyckich indeksów zyskała, a kontrakty na S&P 500/DAX świecą na zielono.