WIG20 spadał przez ostatnie trzy sesje z rzędu i początek wtorkowego handlu nie wskazuje jednoznacznie, w którą stronę będzie poruszał się indeks. WIG20 krótko po otwarciu rośnie nieznacznie o 0,03 proc., do 2293 pkt. Najmocniej drożeją walory Cyfrowego Polsatu. W ten sposób inwestorzy reagują na wczorajszy komunikat, mówiący że zarząd Cyfrowego Polsatu zawarł porozumienie z Reddev Investments Limited oraz Zygmuntem Solorzem dotyczące wspólnego nabywania akcji w ramach wezwania. Notowania spółki rosną o ponad 7 proc.
Indeksy małych i średnich spółek otworzyły się na lekkim plusie. mWIG40 rośnie o ponad 0,1 proc., a sWIG80 zyskuje ponad 0,2 proc.
Na Wall Street sprzedający wzięli na celownik przede wszystkim spółki technologiczne. W efekcie, Nasdaq spadł o 0,5 proc., a S&P 500 o 0,3 proc. Jedynie Dow Jones zdołał wyjść nad kreskę i wzrósł o 0,2 proc. Spośród 11 głównych sektorów indeksu S&P 500, opieka zdrowotna i technologia poniosły największe procentowe straty, podczas gdy finanse i energia przejęły prowadzenie. Na wzrost notowań spółek z sektora energii pozytywnie oddziałuje drożejąca ropa. Surowiec wyraźnie wczoraj drożał i dziś kontynuuje ten trend. Cena baryłki WTI przekroczyła 76 USD, a gatunku Brent 80 USD.
Indeksy w Azji głównie świeciły na czerwono. Południowokoreański Kospi spadł o 1,1 proc., a japoński Nikkei o 0,2 proc. Dobrze poradziły sobie akcje z Chin, mimo że kolejne instytucje obniżają prognozy dotyczące PKB tego kraju. Analitycy Goldmana Sachs'a spodziewają się, że druga pod względem wielkości gospodarka świata wzrośnie w tym roku o 7,8 proc., wobec wcześniej prognozowanych 8,2 proc. Z kolei Nomura spodziewa się, że PKB Chin wzrośnie o 7,7 proc., wobec wcześniej szacowanych 8,2 proc.
Pod koniec handlu Shanghai Composite rósł o 0,4 proc., a Hang Seng drożał o 1,4 proc. Inwestorzy nadal monitorują sytuację Evergrande, która jest niepewna. Jutro spółka musi zapłacić 47,5 mln USD odsetek od obligacji, a już w ubiegłym tygodniu nie uregulowała 83,5 mln USD odsetek.