Warszawa w objęciach niedźwiedzi

W piątek WIG20 był jednym z najgorszych indeksów w Europie. Wskaźnik największych polskich spółek sięgnął najniższego poziomu od lipca.

Aktualizacja: 19.11.2021 17:27 Publikacja: 19.11.2021 17:25

Warszawa w objęciach niedźwiedzi

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Początek handlu w Warszawie dawał szansę na odpracowanie części strat z poprzedniego dnia. Przypomnijmy, że w czwartek WIG20 spadł o 2 proc.

W piątek indeks zyskiwał 0,6 proc. Przewaga byków nie trwała jednak długo i z godziny na godzinę podaż dociskała coraz mocniej. Po południu notowania WIG20 wyznaczyły dzienne minimum na poziomie 2221 pkt. Tak nisko indeks blue chips nie znajdował się od lipca. Sytuacja zaczęła się jednak nieco poprawiać, gdy do gry weszli inwestorzy z Wall Street, gdzie Nasdaq wspiął się na historyczny szczyt. Dzięki lepszym nastrojom na rynku ostateczny wynik nie był aż tak słaby i WIG20 zamknął się na 2248 pkt., co oznacza spadek o 1 proc.

Na celowniku sprzedających stanęły spółki z sektora odzieżowego, finansowego i paliwowego. Na dole tabeli znalazło się CCC z wynikiem minus 5,6 proc. Najmocniej zyskiwał CD Projekt, 4,2 proc. To efekt spekulacji na temat możliwego pojawienia się gry „Cyberpunk 2077” w Xbox Game Pass. Wzrost CD Projektu napędziły popyt na innych wydawców gier. Dzięki temu WIG.GAMES był najlepszym indeksem sektorowym na GPW, zyskał w piątek 3,5 proc.

11 bit studios, który zdrożał o 6,6 proc., starał się poprawić sytuację w gronie średnich spółek, jednak bezskutecznie. mWIG40 również spadł o 1 proc. Akcje Amiki staniały o 4,7 proc., ale największy negatywny wpływ na indeks miał ING Bank Śląsk, który stracił 4,2 proc.

Najgorzej poradził sobie indeks małych spółek, który spadł o 1,2 proc. Notowania Wieltonu spadły o 14,5 proc., a co wpłynął raport za miniony kwartał. Spółka wypracowała gorsze wyniki od prognoz analityków.

Pod koniec sesji niemiecki DAX spadał o 0,4 proc., a francuski CAC40 był 0,5 proc. na minusie. W USA S&P 500 i Dow Jones nie radziły sobie najlepiej na początku sesji, a inwestorzy pompowali kapitał w akcje spółek technologicznych. Zdaniem analityków popyt na reprezentantów tego sektora mają rosnące wskaźniki zachorowań w Europie, które mogą prowadzić do kolejnych lockdownów.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC