Ta krótkoterminowa średnia od dłuższego czasu wyznacza kierunek dla indeksu blue chips. Aby WIG20 powrócił do wzrostowego układu, w pierwszej kolejności powinien się pojawić trwały sygnał kupna wg MA200_h. W długim terminie ważniejsza jest jednak średnia zarówno dzienna, jak i tygodniowa. Każda z nich została w grudniu przetestowana.
Szczególnie ciekawie prezentuje się indeks szerokiego rynku. Mianowicie WIG ponownie zagrał na nerwach akcjonariuszy, przerywając ją w ostatnim czasie. Z jednej strony nie jest to na tyle kluczowy element technicznej układanki, aby traktować go jako wyrocznię dla rynku. Z drugiej zaś wygenerowanie i utrzymanie sygnału SELL by MA200_d ma prawo okazać się katalizatorem bessy. Jak na razie WIG dzielnie broni się na wysokości szczytów hossy utworzonych w 2007 i 2018 r. Patrząc jednak na długoterminowy wykres WIG20TR, październikowo-grudniowa przecena wygląda jednak niepokojąco. W podobny sposób zaczęły się dwie poprzednie bessy. Jednakże WIG nadal się broni.
Ciekawie prezentuje się MSCI Poland oraz PLN_Index. Sytuacja techniczna obu indykatorów jest na tyle ciekawa, iż trudno przejść koło nich obojętnie. Pierwszy z nich testuje dolne ograniczenie kanału wzrostowego. A to sprzyja odbiciu. Drugi zaś osiadł na podwójnym dnie. Łącząc te fakty w całość, należałoby zaryzykować tezę, że jeżeli bykom nie uda się poderwać rynku w najbliższych tygodniach, wówczas 2022 r. może się okazać rynkiem ursusa. ¶