Po serii dziesięciu z rzędu wzrostowych sesjach w wykonaniu WIG20 inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Poniedziałkowy finisz wypadł 0,9 proc. pod kreską, choć przez większą część notowań przewaga na rynku należała do kupujących. To jednak mocno kontrastowało z zachowaniem większości pozostałych rynków akcji, na których inwestorzy chętnie pozbywali się akcji. Pozytywnym wyjątkiem były jednak niektóre rynki z naszego regionu, gdzie panowały wyraźnie lepsze nastroje, co oprócz Warszawy dobrze było widać na parkietach m. in. w Budapeszcie i przede wszystkim w Moskwie, która odrabiała straty po ubiegłotygodniowym załamaniu wywołanym rozruchami w Kazachstanie.
W drugiej części dnia nastroje na rynkach schłodzili rozpoczynający handel amerykańscy inwestorzy, którzy przejawiali dużą ochotę do pozbywania się akcji. Fatalny początek notowań za oceanem ostatecznie przekreślił szanse na pozytywne zakończenie poniedziałkowych notowań na większości parkietach w Europie.
Dla amerykańskich indeksów była to już piąta z rzędu sesja pod znakiem przeceny, co oznacza, że korekta za Oceanem zaczyna się dopiero rozkręcać. Poczynaniami inwestorów sterują w dużej mierze obawy o nieuniknioną zmianę polityki Fed, co oznacza podwyżki stóp procentowych, które w dodatku mogą nastąpić szybciej niż jeszcze do niedawna sądzono.
W Warszawie akcje większej część spółek z WIG20 przez większą część poniedziałkowej sesji drożały, ale gdy w końcówce handlu do głosu doszli sprzedający, większość zakończyła notowania głęboko pod kreską. Wyłamały się tylko banki, samotnie kontynuując dobra passę z poprzednich sesji. Przecena najmocniej dała się we znaki posiadaczom akcji spółek paliwowych i CD Projektu, które zaliczyły największe spadki. Walory Allegro, które początkowo przewodziły zwyżkom, znalazły się na celowniku sprzedających, kończąc sesję na wyraźnym minusie.
Negatywne nastroje zdominowały handel na szerokim rynku, co inwestorzy wykorzystali do pozbywania się posiadanych akcji. Pod kreską znalazła się większość małych i średnich spółek. W indeksie mWIG40 pozytywnie wyróżniły się m. in. akcje producentów gier: Huuuge i Ten Square Games, zyskując odpowiednio 9,7 i 5 proc. W gronie małych firm z sWIG80 największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się papiery Vigo System i Mirbudu, drożejąc odpowiednio o 10,8 i 5,3 proc.