Nieuchronne zmiany w opłatach funduszy

– Do TFI właśnie przyszło pismo od Komisji Nadzoru Finansowego z ankietą, w której powiernicy mają się ustosunkować do pomysłów nadzoru na ograniczenie opłat w funduszach – powiedział Sebastian Buczek, prezes Quercusa, na konferencji poświęconej rocznym wynikom spółki (28,5 mln zł zysku netto w 2016 r., spadek o 7 proc. r./r.).

Publikacja: 24.02.2017 07:14

Te pomysły, o których tydzień temu pierwszy napisał „Parkiet", to m.in. ograniczenie opłat za zarządzanie funduszami do 2 proc., a wartości prowizji płaconej przez TFI dystrybutorom do 0,5 proc. aktywów, które mogłyby zostać wprowadzone przy okazji wdrażania do polskiego prawa unijnej dyrektywy MiFID II. – Pomysł KNF pokazuje, że nadzór jest zdeterminowany do ograniczenia opłat w funduszach. TFI powinny przestać wypominać nadzorcy, że dyrektywa MiFID II sama w sobie takich ograniczeń nie narzuca, tylko skupić się na wypracowaniu porozumienia z Komisją – przekonywał Buczek analityków domów maklerskich.

– 2 proc. i 0,5 proc. to za mało, żeby banki w ogóle chciały sprzedawać fundusze. Jednocześnie zgadzam się, że 4 proc. opłaty za zarządzanie, pobierane za niektóre produkty, to zbyt dużo – przyznał.

Jego osobista, kompromisowa propozycja to ograniczenie opłat za zarządzanie do 3 proc., a prowizji dla dystrybutorów do 1,5 proc. – Jednocześnie postulowałbym obniżenie opłat dystrybucyjnych, których KNF nie chciała obniżać. Poziom 5 proc. przy wpłacie pieniędzy do funduszu i 2 proc. przy wycofaniu oszczędności z funduszu to de facto poziomy obowiązujące obecnie – zwrócił uwagę prezes Quercus TFI.

W takim układzie opłaty za zarządzanie w polskich funduszach byłyby wyższe niż w luksemburskich – 3 proc. (1,5 proc. prowizji dla dystrybutorów) wobec 2 proc. (ponad 0,5 proc. prowizji dla dystrybutorów), ale za to opłaty manipulacyjne – niższe (w funduszach luksemburskich wynoszą nawet ok. 5 proc.).

Buczek wielokrotnie podkreślał, że to jego własne pomysły, a wspólne stanowisko branży zostanie wypracowane na forum Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. KNF dała powiernikom czas na ustosunkowanie się do swojego pomysłu do najbliższego wtorku.

Odnosząc się do wyników finansowych Quercusa, prezes spółki zapowiedział, że spodziewa się udanego I kw. – W ujęciu rocznym koszty związane z podwyżkami pensji już nie wzrosną. Wyższe mogą się za to okazać przychody – ocenił.

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć