Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tak było w przypadku Inventum TFI (wcześniej – Idea TFI), któremu Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła pozwolenie na zarządzanie funduszami w październiku 2014 r. m.in. za „istotne naruszenia interesu uczestników funduszy inwestycyjnych oraz liczne naruszenia przepisów prawa i statutów funduszy". Dziś, aby stracić licencję, TFI nie musi robić... nic. Dosłownie. „Z upływem 4 czerwca 2017 r. wygasło zezwolenie na prowadzenie działalności przez Harenda TFI" – czytamy na stronie internetowej KNF. Przypadek Harendy TFI jest przykładem zastosowania przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, obowiązującej od 4 czerwca ub.r. – Art. 67 ust. 1 w związku z art. 67 ust. 4 pkt 3 ustawy mówi, że gdy TFI przez 12 miesięcy od dnia zaprzestania zarządzania specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym, funduszem inwestycyjnym zamkniętym lub unijnym alternatywnym funduszem inwestycyjnym nie rozpocznie zarządzania kolejnymi funduszami, zezwolenie na wykonywanie działalności wygasa – tłumaczy Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XIX Forum Funduszy, które odbyło się 23–24 czerwca w Nałęczowie, pokazało, że chęci i pomysłów na to, by naprawiać rynek kapitałowy nie brakuje, również wśród decydentów. Teraz jednak słowa trzeba przekuć w konkretne czyny i działania. To one będą bowiem determinować sukces.
Aktywa zgromadzone w funduszach Beta ETF w czwartek, po raz pierwszy w historii, przebiły poziom 1 mld zł.
Zależy nam na tym, aby nie tylko fundusze, ale też i skala całego rynku kapitałowego rosła. To bowiem od rynku zależy, jak będą rosły polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc zachęcenia Polaków do tego, by korzystały z rynku - mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Większość szefów TFI umiarkowanie optymistycznie ocenia perspektywy rynku. Pomóc mogłyby zmiany otoczenia, w tym znaczne podwyższenie limitów IKE i IKZE, a także zrównanie opodatkowania nieruchomości i rynku kapitałowego.
Towarzystwo zaoferuje klientom usługę zarządzania aktywami dla zamożnych klientów.
Tak dużych napływów do funduszy dłużnych jak w maju nie było od jesieni zeszłego roku. Co ciekawe, rośnie apetyt na ryzyko w ramach tej kategorii produktów.