Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Szczyt S&P 500 w III kwartale. A co na GPW?

Poziom docelowy indeksu S&P 500 w tym cyklu hossy to 5500–5800 pkt, szczyt pojawi się do końca III kwartału – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Publikacja: 10.07.2024 16:09

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Foto: parkiet.tv

Główne indeksy akcji na Wall Street biją rekordy. Co rynki teraz dyskontują?

Okres pomiędzy ostatnią podwyżką stopy procentowej a pierwszą obniżką jest statystycznie najlepszym czasem na giełdzie. Zazwyczaj najmocniejsze rynki bazowe pokazują symptomy słabości jako ostatnie. Wcześniej zaczynają się gorzej zachowywać średnie i małe spółki. Jerome Powell, szef Fedu, we wtorek stwierdził, że zbyt długi okres z wysokimi stopami procentowymi może grozić japonizacją gospodarki, czyli niskim wzrostem i niską inflacją.

parkiet.com

To sugestia, że czas obniżyć stopy procentowe?

Rynek zakłada na 77 proc., że we wrześniu Fed rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Statystycznie mija średni okres od ostatniej podwyżki do pierwszej obniżki. Ostatnie dane z rynku pracy sygnalizują, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych rośnie. Jeżeli to zacznie przyspieszać, to optymalny moment na obniżki stóp już minął. Zobaczymy, jaki będzie kolejny odczyt inflacji CPI w USA.

parkiet.com

S&P 500 jest wysoko, po raz kolejny ustanawia rekord. Czy cięcia stóp procentowych wystarczą, żeby podtrzymać hossę? Czy potrzebne będzie do tego także utrzymanie dobrych wyników firm w kolejnych kwartałach?

Zakładamy, że poziom docelowy S&P 500 w tym cyklu hossy to 5500–5800 pkt, szczyt pojawi się do końca III kwartału. Do września może być trend boczny. Potencjał do dalszego wzrostu S&P 500 szacujemy na ok. 250 pkt. Hype na big techy ulega modyfikacji. Bez nowych silniejszych danych trudno oczekiwać wyraźnie wyższych poziomów wyceny. Ten tydzień może być ciekawy kierunkowo, bo zaczyna się sezon publikacji wyników finansowych na Wall Street.

Jeżeli wyniki finansowe firm będą dobre, to tak czy inaczej hossa zakończy się w III kw. czy jednak potrwa dłużej? Pod koniec roku S&P 500 będzie niżej niż obecnie?

Wskaźnik cena do zysku spółek z S&P 500 jest na poziomie 21-krotności, czyli historycznie wysoko. Poprzeczka, jeśli chodzi o oczekiwania wynikowe na kolejne kwartały, jest także wysoko zawieszona. Rynek amerykański jest w dziesiątym decylu historycznych mnożników ceny do zysku. Ryzyko cofnięcia na rynku akcji jest istotne. Zmiana nastawienia z pozytywnego na neutralne następuje bardzo powoli. Na razie silnych fundamentalnych argumentów za zmniejszaniem zaangażowania nie ma. Stąd stabilizacja przy szczytach postępuje.

Rynek zacznie w końcu dyskontować wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych? Na razie chyba się nimi nie przejmuje?

Ostatnia debata między Trumpem a Bidenem wypadła na niekorzyść aktualnego prezydenta, ale na razie mamy kolejne rekordy. S&P 500 i Nasdaq nie bardzo się przejął debatą, więc może mało istotne jest to, kto zostanie kolejnym prezydentem USA. Na dolarze i obligacjach nie widać istotnej zmiany trendu. Obawy są tylko w głowach inwestorów.

parkiet.com

Od początku roku kurs euro do dolara porusza się w przedziale 1,05–1,11. Będzie wybicie z tego kanału?

EBC rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych, co jest argumentem za osłabieniem się euro. Być może rozpoczęcie cyklu obniżek przez Fed mogłoby być argumentem za słabością dolara. Z drugiej strony to sygnalizuje, że wkraczamy w okres obaw o wzrost gospodarczy i poszukiwanie bezpieczeństwa. A wtedy dolar zyskuje. Jestem ciekawy, jak zostanie to rozegrane.

parkiet.com

Korekta na bitcoinie może zwiastować rosnącą awersję do ryzyka?

Notowania bitcoina traktuję jako miarę podejścia do ryzyka. Spadek jego kursu to symptomy awersji do ryzyka. Łączę to z kilkoma faktami. Najprawdopodobniej rezerwy covidowe gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych ulegają wyczerpaniu. Rząd Niemiec sprzedaje bitcoina. Saldo napływów do funduszy inwestujących w kryptowaluty jest ostatnio w okolicach zera, więc kurs się osuwa. Pytanie, czy jest to trwalsza tendencja, czy tylko przejściowe osłabienie po halvingu. Jeżeli poziom 51 tys. USD nie zostałby obroniony, to by sygnalizowało, że rozgrywana jest większa korekta.

parkiet.com

Jest szansa, że główne indeksy GPW, tj. WIG i WIG20, będą wkrótce wyżej niż w maju?

Szansa jest. Katalizatorem może być wymowa konferencji prezesa NBP o braku obniżek stóp procentowych w tym roku, a to dobra informacja dla banków. Rynek zakłada powrót do obniżek w połowie przyszłego roku. Patrząc po rynkach wschodzących, MSCI Emerging Markets wbija się na nowe maksima, a my tego nie robimy. To sygnał słabości, nie wiadomo czy przejściowej. Być może to nadrobimy. Największe spółki oddają pole, a wyróżniają się średnie i małe. Pytanie, czy to będzie trwalsza tendencja.

parkiet.com

Małe spółki pokazują siłę, sWIG80 bije kolejne rekordy. Mogą one poszerzyć hossę?

Mogłyby, jeśli pojawią się fundamentalne argumenty. Celon Pharma pokazał dobre wyniki badań klinicznych fazy drugiej. To spowodowało skokowy wzrost wartości spółki, w ciągu dwóch sesji notowania wzrosły prawie 70 proc. W przypadku małych spółek trzeba być przyczajonym tygrysem i ukrytym smokiem. Trzeba zajmować pozycje wcześniej, przed pokazaniem się informacji, z założeniem, że część spółek jest bardzo mocno przeceniona. Trzeba liczyć, że w ciągu pół roku napłyną informacje zmieniające nastawienia do tych firm. Jest kilka takich spółek z branży biotechnologicznej i innych. W Noble Securities wydajemy rekomendacje i widzimy potencjał do wyższej wartości fundamentalnej. Może się uprawdopodobnić przełamanie słabości małych spółek do WIG-u i kontynuacja hossy w segmencie małych firm. Dobre dla rynku byłoby ożywienie na rynku debiutów, na rynku IPO. To zwiększyłoby szanse do wyjścia na nowe szczyty. Do tego potrzeba kapitału zagranicznego i kapitału przyciągniętego debiutami. Sprzyjający okres zdaje się być powoli limitowany. Jeśli miałbym szukać pozytywnych czynników, które poprawiłyby sentyment, to są nimi obniżka stóp przez Fed, zmiana wymowy wojny w Ukrainie, wzrosty MSCI Emerging Markets, impuls kredytowy w Chinach czy hossa surowcowa na miedzi czy ropie naftowej. Na razie ciekawszym segmentem są małe spółki. Potencjał wzrostu jest tu wyższy niż w przypadku firm z WIG20, chociaż wyzwaniem jest niższa płynność.

Prawdopodobieństwo tego, że WIG w tym cyklu ustanowi historyczny szczyt, a WIG20 nowy rekord tej fazy hossy, jest duże?

Jest na to 15–20 proc. szans. Poprawił się sentyment do rynków rozwijających się, więc może być próba przebicia historycznych maksimów. Chociaż sprzyjający moment do bicia rekordów jest limitowany. Większe szanse są w segmencie małych spółek lub obligacji.

Notował Grzegorz Balawender

Finanse
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Finanse
Bez absolutorium dla władz PZU
Finanse
GlobalConnect wciąż natrafia na trudności
Finanse
Mocna przecena akcji na GPW. Korekta czy zmiana trendu?
Finanse
Były zarząd PZU nie dostanie absolutorium za 2023 r.?
Finanse
Czy II półrocze na rynkach przyniesie więcej szans czy zagrożeń?