Polacy raczej wolą polskie akcje

Polscy inwestorzy indywidualni dywersyfikują swoje portfele w 2023 roku, wybierając nowe klasy aktywów, aby złagodzić zawirowania na rynku i planują sięgać ze swoimi inwestycjami poza Polskę.

Publikacja: 29.03.2023 12:07

Polacy raczej wolą polskie akcje

Foto: Bloomberg

Najnowsze badanie Puls Inwestora Indywidualnego, przeprowadzone przez sieć inwestowania społecznościowego eToro pokazuje, że polscy inwestorzy dywersyfikują swoje portfele i szukają więcej możliwości za granicą, nie rezygnując z zainteresowania lokalnym polskim rynkiem.

Wyniki kwartalnego badania 10 000 inwestorów indywidualnych w 13 krajach, z czego 500 w Polsce, wskazują, że po ponad roku bardzo burzliwych rynków, inwestorzy indywidualni mają obecnie dobrze zdywersyfikowane portfele, szukają możliwości na różnych rynkach i w różnych klasach aktywów.

Odsetek polskich inwestorów indywidualnych posiadających akcje notowane za granicą lub planujących ich zakup w ciągu najbliższych trzech miesięcy wzrósł z 41 proc. na koniec 2022 roku do 49 proc. na koniec marca. Pomimo eksplorowania międzynarodowych możliwości, akcje krajowe pozostają najpopularniejszym aktywem – 67 proc. inwestuje lub planuje zainwestować w akcje lokalne w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Zagraniczne akcje są najpopularniejsze wśród inwestorów w grupie wiekowej 18-34, z 62 proc., a najmniej popularne wśród grupy 55+, z zaledwie 28 proc. posiadającymi je lub planującymi w nie zainwestować.

Po 15 miesiącach słabych rynków, polscy inwestorzy indywidualni coraz częściej dywersyfikują swoje inwestycje celując w różne klasy aktywów. W ciągu najbliższych trzech miesięcy, respondenci planują zwiększyć swoją alokację w surowce (26 proc.), obligacje krajowe (22 proc.) oraz waluty (24 proc.).

Czytaj więcej

Co Polacy wiedzą o giełdzie

Polscy inwestorzy pozostają silni mimo trudnych warunków

Obecna zmienność na rynku wpływa na decyzje polskich inwestorów. Nie obawiają się oni zbytnio o przyszłość rynku pracy – 75 proc. czuje się w tej kwestii bezpiecznie. Ponadto, trzech na czterech (76 proc.) jest pewnych swoich inwestycji. Nadal jednak jedna czwarta (25 proc.) respondentów nie jest pewna swoich dochodów i poziomu życia. Ponad połowa respondentów (51 proc.) obawia się o polską gospodarkę, a 49 proc. o gospodarkę światową.

Kalkulując ryzyko dla swoich portfeli w najbliższej przyszłości, w ciągu najbliższych trzech miesięcy, (27 proc.) za największą obawę uznaje inflację. Prawie co czwarty (23 proc.) nadal czuje się też zaniepokojony wpływem konfliktu międzynarodowego.

Patrząc na ogólne zestawienie w tym kwartale, należy uwzględnić motywy stojące za niektórymi wyborami i strategiami inwestycyjnymi. Około 47 proc. respondentów przyznaje, że inwestuje w celu zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, co tłumaczy podejście "nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka". Z kolei 29 proc. deklaruje, że inwestuje w celu pokonania skutków inflacji, zabezpieczając swój kapitał w różnych aktywach odpornych na inflację.

W duchu dywersyfikacji polscy inwestorzy planują sięgać ze swoimi inwestycjami poza Polskę. Około 33 proc. uważa, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy rynek amerykański okaże się korzystny, 18 proc. uważa, że warto wystawić swoje portfele na rynki europejskie, a 10 proc. uważa, że rynki chińskie i rynki wschodzące będą atrakcyjne w tym roku.

Jak wynika z badania eToro, 56 proc. polskich inwestorów indywidualnych spodziewa się w najbliższym czasie powiększenia swojego obecnego budżetu inwestycyjnego. W ubiegłym kwartale, 53 proc. zadeklarowało zwiększenie kwoty, którą inwestuje, mamy więc do czynienia z lekkim wzrostem apetytu.

Finanse
PANA zaprasza na konferencję na temat bezpieczeństwa obrotu gospodarczego
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Finanse
Zaczynają się problemy z wymianą koron
Finanse
Najtańsze polisy OC wyraźnie drożeją
Finanse
Marek Dietl, prezes GPW: Chcemy dostarczać więcej usług, danych
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Finanse
Jak będzie wyglądała tranzycja WIBOR na WIRON w świecie obligacji?
Finanse
Nowa wersja ulgi od rat