Pekao: nowy podatek może negatywnie wpłynąć na rozwój rynku kapitałowego

Nie milkną echa rządowej propozycji dotyczącej wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków. Sama GPW powstrzymuje się od komentarza.

Publikacja: 27.09.2022 10:59

Pekao: nowy podatek może negatywnie wpłynąć na rozwój rynku kapitałowego

Foto: AdobeStock

Temat ten był szeroko komentowany przez licznych ekspertów. W porannym biuletynie odnieśli się dzisiaj także do niego ekonomiści banku Pekao.

Czytaj więcej

W które firmy uderzą rządowe zakusy podatkowe?

- Dowiedzieliśmy się, że nowa danina ma objąć nie tylko sektor energetyczny, wydobywczy i bankowy, jak w innych krajach Europy, lecz wszystkie duże firmy (powyżej 250 pracowników), których marża zysku brutto za 2022 wzrośnie w stosunku do średniej z lat 2018, 2019 i 2021. Powiększona część zysku (wynikająca z większej marży) miałaby zostać obciążona podatkiem w wysokości 50 proc.. Zarazem podstawa opodatkowania mogłaby zostać obniżona w przypadku ponoszenia wydatków na inwestycje kluczowe dla rozwoju i bezpieczeństwa kraju. Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie zwolnienie to miałoby działać. Łącznie ministerstwo finansów planuje pozyskać z nowej daniny 13,5 mld zł – czytamy w ich komentarzu.

Czytaj więcej

Kolejny cios rządu w banki

Wskazują oni jednocześnie, że o ile podatek może mieć stabilizujący wpływ na finanse publiczne, tak uderzyć może w rynek kapitałowy. - Wciąż wiele szczegółów podatku od zysków nadzwyczajnych nie jest znanych, więc trudno nam ocenić jego makroekonomiczne skutki. Skala i złożoność nowego podatku jest jednak większa niż oczekiwano, co może wpłynąć negatywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce oraz inwestycje dużych firm – zwracają uwagę ekonomiści Pekao

Co na to sama GPW, która jest kluczowym podmiotem rynku kapitałowego w Polsce? - W tym temacie powstrzymamy się od komentarza – usłyszeliśmy w biurze prasowym GPW.

- W ostatnich miesiącach rynek kapitałowy przeżywa trudne chwile a takie inicjatywy nie wpływają na wzrost zainteresowania polskimi spółkami przez inwestorów, tych krajowych i zagranicznych. Wczorajsze spadki indeksów giełdowych potwierdzają ocenę tego pomysłu – komentuje z kolei Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych