Rząd zamroził europejski III filar

Unijne rozporządzenie o OIPE Polska miała zaimplementować do marca tego roku. Jednak od listopada 2021 r. procedowanie na dobre ugrzęzło w Ministerstwie Finansów.

Publikacja: 08.04.2022 21:00

Rząd zamroził europejski III filar

Foto: Adobe Stock

Według danych Komisji Europejskiej obecnie jedynie 27 proc. Europejczyków pomiędzy 25. a 59. rokiem życia, oszczędza na jesień życia poza państwowymi systemami emerytalnymi.

Tak niski odsetek oszczędzających w co najmniej dwóch filarach emerytalnych, skłonił Parlament Europejski, do przyjęcia już w 2019 r. rozporządzenia o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE).

Głównym założeniem jego wprowadzenia jest oczywiście zwiększenie kapitału emerytalnego, dzięki silniejszej konkurencji na rynku produktów emerytalnych oraz korzystnych dla oszczędzających w ten sposób rozwiązaniach podatkowych.

Według wstępnego projektu ustawy o OIPE, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, w Polsce miał on przyjąć formę znaną z IKE, a więc bez ograniczeń, jeżeli chodzi o wybór instytucji prowadzącej taki rachunek (fundusze, banki, zakłady ubezpieczeń, domy maklerskie) oraz limicie wpłat na poziomie trzykrotności średniego wynagrodzenia i zapłacie jedynie 10 proc. zryczałtowanego podatku w momencie wypłaty środków po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Ważnym założeniem OIPE, jest też możliwość przenoszenia środków zarówno pomiędzy produktami emerytalnymi, jak i instytucjami je oferującymi.

Państwa członkowskie UE miały czas na jego implementację do marca tego roku. Niestety, projekt ustawy dotyczący OIPE, który Ministerstwo Finansów przedłożyło do konsultacji społecznych 10 grudnia 2020 r. (miał wejść w życie 15 sierpnia 2021 r.) na dobre utknął w rządowej zamrażarce. Ostatnie prace legislacyjne z nim związane miały miejsce 20 listopada zeszłego roku, kiedy został on przedłożony rządowemu Komitetowi ds. Europejskich.

– OIPE miały być kolejną, obok IKE i IKZE, formą budowania kapitału na emeryturę w ramach III filaru emerytalnego w Polsce. Pierwotnie miały wejść w życie już w 2021 roku, ale zgodnie ze zmianą unijnych regulacji wejście w życie zostało przełożone na marzec 2022 roku. W tym czasie również Polska zobowiązała się wdrożyć ustawę w tym zakresie. Pomimo upływu terminu na jej wdrożenie w Polsce nawet nie rozpoczął się proces legislacyjny w tym zakresie, nie mówiąc o procedowaniu przygotowanej przez Ministerstwo Finansów ustawy w parlamencie – wskazuje Oskar Sobolewski, ekspert Polskiego Instytutu Emerytalnego.

Kiedy ustawa o OIPE może trafić do Sejmu? Niestety, do zamknięcia tego wydania resort finansów nie udzielił nam komentarza.

Finanse
Zagranica rekordowo mocna na GPW
Finanse
Nadzór spełnił marzenia rynku. Bardziłowski prezesem GPW
Finanse
Giełdowa karuzela kadrowa dopiero się rozkręca
Finanse
Tomasz Bardziłowski oficjalnie prezesem GPW
Finanse
Skarbiec Holding miał 107 tys. zł straty netto w I poł. r.obr. 2023/2024
Finanse
Adam Młodkowski, GPW: Wszyscy chcieliby szybkiego wdrożenia WATS, ale priorytetem jest bezpieczeństwo