Siódemka z Polski na liście miliarderów „Forbesa”. Trójka pomnożyła majątek

2021 r. przyniósł spadek liczby miliarderów na świecie, a ich majątek skurczył się o 400 mld USD. Nie brakowało jednak osób, które dorobiły się pierwszego miliarda dolarów. W Polsce pomnożyć majątek udało się trzem osobom z listy „Forbesa".

Publikacja: 05.04.2022 21:00

Pierwszy Polak na światowej liście miliarderów to Michał Sołowow.

Pierwszy Polak na światowej liście miliarderów to Michał Sołowow.

Foto: PAP

Siedmioro Polaków znalazło się na liście miliarderów najnowszej światowej edycji magazynu „Forbes". To sami przedsiębiorcy i ich rodziny.

Trzy awanse

Pierwszy Polak na światowej liście miliarderów to Michał Sołowow. Majątek znanego giełdowym inwestorom, z takich firm jak Mitex, a potem Barlinek i Cersanit, Synthos, a ostatnio Serinus Energy, został „wyceniony" przez „Forbesa" na 6,2 mld USD. To dało mu 411. miejsce i awans z 727. miejsca rok wcześniej.

Drugie miejsce wśród najbogatszych Polaków zajął Jerzy Starak, założyciel farmaceutycznego koncernu Polpharma. Jego majątek wyceniono na 4 mld USD, co zapewniło biznesmenowi 728. miejsce i awans z 831. miejsca rok wcześniej.

Trzecie miejsce na podium najbogatszych Polaków należy do Tomasza Biernackiego (miejsce 913; 3,3 mld USD), twórcy sieci sklepów Dino. Jego majątek od edycji listy z 2021 r. urósł o 100 mln USD.

Czwartym najbogatszym Polakiem według „Forbesa" jest Zygmunt Solorz, założyciel Polsatu. Jego aktywa wyceniono na 2,9 mld USD. Z takim wynikiem, niższym o 300 mln USD, uplasował się na 1053. miejscu, niższym niż rok wcześniej (956).

Za głównym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin znalazło się rodzeństwo Kulczyków. Majątek Dominiki Kulczyk wyceniono na 1,8 mld USD (1645. miejsce), a Sebastiana Kulczyka na 1,4 mld USD (2076. lokata). W ich wypadku oznacza to gorsze miejsca niż w edycji z 2021 r.

2324. miejsce należy do rodziny Zbigniewa Juroszka, głównego udziałowca STS Holdingu i Atalu.

Musk detronizuje Bezosa

„Forbes" opublikował swój 36. już doroczny ranking we wtorek. Znalazło się w nim w sumie 2668 osób z całego świata, czyli o 87 mniej niż rok wcześniej. Ich łączny majątek miał wartość 12,7 biliona USD, co oznacza, że skurczył się przez rok o 400 mld USD. Magazyn dokonał obliczeń na podstawie kursów akcji giełdowych spółek w portfelach miliarderów z 11 marca tego roku. Autorzy raportu tłumaczą spadek z jednej strony pandemią, z drugiej wojną o Ukrainę. Najsilniej stopniały majątki miliarderów rosyjskich i chińskich. Na liście rosyjskich potentatów są o 34 osoby mniej. Na liście miliarderów z Chin spadek objął 87 tuzów.

Miniony rok pomnożył majątki ponad tysiąca miliarderów, a w rankingu pojawiło się 236 nowych odpowiednio majętnych osób. Po raz pierwszy są to obywatele Barbadosu, Bułgarii, Estonii i Urugwaju.

Największy majątek zgromadzili Amerykanie: 735 osób dysponuje 4,7 bln USD. Na czele – i na czele rankingu w ogóle – jest Elon Musk, pomysłodawca i główny akcjonariusz Tesli i sieci satelitów zapewniających dostęp do internetu – Starlink. Ekscentryczny biznesmen pojawił się na liście magazynu po raz pierwszy, z majątkiem 219 mld USD. Za nim dopiero uplasował się Jeff Bezos, twórca Amazonu, przez wiele edycji numer jeden.

W Europie TOP10 najbogatszych ludzi zdominowali inwestorzy pochodzący z Francji i Niemiec. Kontynentalny ranking otwiera Francuz Bernard Arnault wraz z rodziną z majątkiem szacowanym na 158 mld USD. Należy doń koncern LVMH, właściciel takich marek jak Luis Vuitton czy Sephora. Dalej uplasowali się Françoise Bettencourt Meyers (74 mld USD) i Hiszpan Amancio Ortega (59 mld USD).

Finanse
Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 85,2% r/r do 33,3 mld zł w kwietniu
Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów