Fałszywe inwestycje. Oszuści najczęściej wykorzystują wizerunek PKN Orlen

Oszustwa inwestycyjne są jednym z najczęstszych ataków wymierzonych w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym.

Publikacja: 18.02.2022 14:39

Fałszywe inwestycje. Oszuści najczęściej wykorzystują wizerunek PKN Orlen

Foto: materiały prasowe

W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z oszustwami dotyczącymi kryptowalut lub inwestowania na rynku Forex. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Zespół CSIRT KNF zgłosił 3424 reklam, zamieszczonych w mediach społecznościowych, zachęcających do "Fałszywych inwestycji”.

W większości przypadków schemat działania tego oszustwa jest bardzo podobny. Cyberprzestępcy wykorzystują media społecznościowe, zamieszczając w nich fałszywe reklamy dotyczące intratnych inwestycji. Przyciągają uwagę użytkowników, zazwyczaj oferując bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy. Zachęcają do pobrania konkretnej aplikacji, rzekomo umożliwiającej zainwestowanie pieniędzy.

Po rejestracji z użytkownikiem kontaktuje się konsultant, oferujący pomoc w przejściu całego procesu. W kolejnym etapie ofiara uzyskuje dostęp do fałszywej platformy inwestycyjnej, na którą może wpłacić środki. Po ich wpłaceniu oszuści, wykorzystując socjotechnikę, nakłaniają poszkodowanego do kolejnych wpłat.

Czytaj więcej

Influencerzy na giełdzie. KNF zaleca czujność

W późniejszym etapie ofiara może być proszona o zainstalowanie programu do obsługi zdalnej. Pozwala on cyberprzestępcom na dostęp do treści na urządzeniu użytkownika i przechwytywanie danych dostępowych do jego bankowości elektronicznej.

Najwięcej oszustw inwestycyjnych, które odnotował zespół CSIRT KNF, to wykorzystanie wizerunku spółki Orlen. Stanowiły one 62 proc. fałszywych inwestycji. Między 7 a 31 grudnia ub. r. liczba fałszywych stron zgłoszonych do zablokowania w odniesieniu do podmiotów, w przypadku których doszło do wykorzystywania wizerunku, wyniosła 1226, a dla Orlenu - 826. W styczniu takich stron było 1314 - w tym 756 wykorzystywało koncern. Od 1 do 11 lutego do zablokowania zgłoszono 887 stron, w tym 537 podszywających się pod Orlen. Przestępcy dosyć często podszywali się również pod przedsiębiorstwo Tesla. Spora część dotyczyła także CD-Projektu, Lotosu czy PGE. Najmniejszy odsetek stanowiły zaś przestępstwa, w których cyberprzestępcy posługiwali się znakiem towarowym KGHM, Nvidia, Avast, PGNiG czy innych spółek energetycznych.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW