- Nowe Dobre Praktyki zostały opracowane przez ekspertów wchodzących w skład działającego przy GPW, ale od niej niezależnego, komitetu ds. ładu korporacyjnego, przy udziale Rady Giełdy, która przyjęła ostateczną treść dokumentu. Znaczący wpływ na ostateczną wersję DPSN2021 mieli również uczestnicy rynku w drodze publicznych konsultacji, które miały miejsce pod koniec 2020 roku. W efekcie powstał nowy, krótszy i bardziej przejrzysty zbiór zasad ładu korporacyjnego dla spółek giełdowych, uwzględniający aktualne trendy corporate governance oraz oczekiwania interesariuszy polskiego rynku kapitałowego – podkreśla Piotr Borowski, Członek Zarządu GPW.
W nowych „Dobrych Praktykach" znalazły się zagadnienia ESG, m. in. kwestie ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju, różnorodności w składzie organów spółek i równości wynagrodzeń. W nowe zasady ujęto również takie tematy jak: sposób podziału zysku, emisja akcji z wyłączeniem prawa poboru, czy też skup akcji własnych. Nowością są także bardziej precyzyjne zasady zgłaszania projektów uchwał walnego zgromadzenia oraz kandydatów do rady nadzorczej. Na to, czy spółka rzeczywiście będzie mogła w szerokim zakresie stosować zasady „Dobrych Praktyk", ma wpływ nie tylko zarząd, lecz także pozostałe organy spółki, a nawet pojedynczy akcjonariusze.
Wsparciem dla spółek przy wdrażaniu nowych zasad będą specjalne wskazówki, redagowane i aktualizowane przez komitet ds. ładu korporacyjnego w oparciu o zgłaszane pytania i na bieżąco pojawiające się praktyczne zagadnienia.
- Przygotowane w formule Q&A wskazówki pomogą zrozumieć cel konkretnej zasady, a także wskażą spółkom i inwestorom, jakie warunki trzeba spełnić, by uznać daną zasadę za stosowaną. Giełda będzie sprawdzać, w jaki sposób spółki wypełniają obowiązki dotyczące zasad ładu korporacyjnego, przywiązując szczególną wagę do jakości wyjaśnień publikowanych w oparciu o zasadę comply or explain. Liczymy, że również uczestnicy rynku zaangażują się w monitorowanie rzetelności wyjaśnień publikowanych przez spółki, jak i zwrócą baczniejszą uwagę na poziom zgodności spółek z zasadami zawartymi w DPSN2021 – podkreśla Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów, przewodnicząca komitetu ds. ładu korporacyjnego.
Giełda przygotowała także skaner dobry praktyk. To narzędzie, które pozwoli sprawdzić, jak spółki stosują „Dobre Praktyki", jak wypadają na tle innych spółek oraz w jaki sposób wyjaśniają ewentualne niestosowanie niektórych zasad.