Spółki kończą remonty kluczowych bloków węglowych

Enea, Tauron i PGE kończą remonty bloków energetycznych. Rezerwa mocy powiększy się o 2,5 GW mocy, a problemy z dostępem energii będą mniejsze.

Publikacja: 14.11.2022 05:00

Spółki kończą remonty kluczowych bloków węglowych

Foto: Adobestock

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła w czwartek 10 listopada blok na węgiel brunatny 496 MW w Turowie po zakończeniu tzw. remontu średniego, który trwał od końca września. Jednostka ta jest bardzo ważna dla bilansowania przesyłu energii między Polską a Niemcami. Pozwala na synchroniczną wymianę i bilansowanie systemu, w sytuacji spadku przesyłu energii elektrycznej np. z kierunku zachodniego do Polski.

Z kolei katowicki Tauron uruchomi w poniedziałek 14 listopada na nowo blok na węgiel kamienny 910 MW w Jaworznie. Przechodził on prace naprawcze i dostosowawcze po sierpniowej awarii instalacji odpopielania. Blok 910 MW, mimo to że jest w okresie przejściowym, od początku września do początku października, kiedy rozpoczął się przegląd, wygenerował ponad 806 tys. MW energii. – Blok przechodzi planowy przegląd, podczas którego sprawdzana jest poprawność działania wszystkich instalacji i urządzeń oraz usuwane są bieżące usterki. Odstawienie jednostki oraz długość okresu postoju bloku wynikają przede wszystkim z konieczności przygotowania miejsca pracy, co związane jest z potrzebą wychłodzenia kotła – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik Tauron Wytwarzanie.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
ML System będzie produkować magazyny energii. Akcje spółki wystrzeliły
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
EC Będzin z historyczną dywidendą, ale bez prezesa
Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej