Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polska Grupa Energetyczna uruchomiła w czwartek 10 listopada blok na węgiel brunatny 496 MW w Turowie po zakończeniu tzw. remontu średniego, który trwał od końca września. Jednostka ta jest bardzo ważna dla bilansowania przesyłu energii między Polską a Niemcami. Pozwala na synchroniczną wymianę i bilansowanie systemu, w sytuacji spadku przesyłu energii elektrycznej np. z kierunku zachodniego do Polski.
Z kolei katowicki Tauron uruchomi w poniedziałek 14 listopada na nowo blok na węgiel kamienny 910 MW w Jaworznie. Przechodził on prace naprawcze i dostosowawcze po sierpniowej awarii instalacji odpopielania. Blok 910 MW, mimo to że jest w okresie przejściowym, od początku września do początku października, kiedy rozpoczął się przegląd, wygenerował ponad 806 tys. MW energii. – Blok przechodzi planowy przegląd, podczas którego sprawdzana jest poprawność działania wszystkich instalacji i urządzeń oraz usuwane są bieżące usterki. Odstawienie jednostki oraz długość okresu postoju bloku wynikają przede wszystkim z konieczności przygotowania miejsca pracy, co związane jest z potrzebą wychłodzenia kotła – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik Tauron Wytwarzanie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zmiany na rynku energii, które proponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej są w części dobrze oceniane przez ekspertów. Spośród ponad 20 propozycji niektóre mogą być jednak trudne do przeforsowania.
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.