Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji ujętych w skierowanym do Sejmu projekcie ustawy, pomoc finansowa dla branż energochłonnych będzie rozdysponowana przez Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji i pożyczki z budżetu.
Obecny projekt nie jest jednak docelowym rozwiązaniem. Ustawa zakłada dopiero stworzenie mechanizmu pomocy branżom energochłonnym. Rząd chce przeznaczyć w latach 2022–2024 na pomoc dla nich 17,4 mld zł. Z tych pieniędzy ma skorzystać ok. 250 firm – na przykład z takich sektorów, jak hutniczy czy ceramiczny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.
Podstawowy pomysł transformacji spółek energetycznych za czasów PiS ostatecznie trafił do kosza. Rząd jednak widzi problem utrzymania w systemie stabilnych źródeł energii i ma nowy pomysł.
Polska Grupa Energetyczna chce, aby Komisja Europejska pozwoliła na zwolnienie z systemu zakupu uprawnień do emisji CO2 elektrowni konwencjonalnych, które służą jako stabilizatory systemu energetycznego. Co więcej spółka chce podnieść limit pracy takich elektrowni.
Spółki energetyczne systematycznie zwiększają inwestycje w sieci. W poprzednim roku było to ponad 14 mld zł. W kolejnych latach może być jeszcze więcej.
Plany rządu dotyczące powstania stref rozwoju powinny przyspieszyć. Tego chce ministerstwo klimatu i środowiska. Na szali kolejne środki z KPO.
Polska Grupa Energetyczna przedłożyła Komisji Europejskiej uwagi dotyczące funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) w ramach planowanej rewizji unijnej dyrektywy. Spółka chce rozszerzenia możliwości wyłączenia elektrowni konwencjonalnych z konieczności zakupu uprawnień EU ETS.