Fundusz nie ujawnia założeń budżetowych dla programu o roboczej nazwie „Systemy ciepłownicze współpracujące z OZE i magazynami energii", twierdząc, że nie zostały jeszcze ustalone. Na razie przeprowadzono ankietyzację wśród przedsiębiorców z branży. – Zidentyfikowaliśmy 11 projektów, gdzie łączne nakłady inwestycyjne sięgną 290 mln zł – mówi nam Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚiGW.

To nie wyczerpuje potrzeb branży. Zwłaszcza że celem programu ma być przyspieszenie transformacji polskiego ciepłownictwa systemowego i włączenie tej branży w realizację celów polityki klimatyczno-energetycznej UE (15 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu do 2020 r. dla Polski, 32 proc. do 2030 r. dla UE).

Wśród chętnych na pieniądze z nowego programu NFOŚiGW znaleźli się nie tylko właściciele małych i średnich ciepłowni, do których program miał być wstępnie skierowany, ale też PGE Energia Ciepła i Enea. Ciepłownicza spółka PGE potwierdziła chęć skorzystania z szykowanej puli (od Enei nie dostaliśmy odpowiedzi). – Program wpisuje się w strategie PGE EC dotyczącą obecności na tzw. rynkach małych mocy. W ten sposób możemy połączyć nasze doświadczenie zdobyte w dużej energetyce z nowymi, nowoczesnymi narzędziami wsparcia, jakim jest program NFOSiGW dla małej energetyki, w której także planujemy być obecni – wyjaśnia Maria Niewierko, rzeczniczka PGE EC.

O dofinansowanie mogą wnioskować projekty uwzględniające dwa rodzaje zielonego źródła w systemie (w tym jedno zależne od warunków pogodowych, np. kolektory słoneczne, fotowoltaika czy wiatr, a drugie – niezależne od warunków, np. geotermia czy biomasa) o łącznej mocy 20 MW, a także akumulator dugoterminowy typu „power to heat". – To będzie program wart kilka miliardów złotych – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), który tworzył założenia do nowego programu NFOŚiGW. – Ma umożliwić budowę ponad 3,6 GW nowych zielonych mocy w ciepłownictwie – dodaje. W pierwszej fazie (do 2020 r.) program ma oferować dotacje. Dopiero w drugim etapie (do 2023 r.) ma się opierać na pożyczkach niskoprocentowych, które mogą być częściowo umarzane. AWK