Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, nie ma złudzeń. – Ciepła będziemy sprzedawać coraz mniej i trzeba się z tym pogodzić – skwitował podczas tegorocznego Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach. Rośnie efektywność energetyczna budynków, ociepla się klimat – do 2050 r. przemysł ciepłowniczy zmieni się radykalnie. Problem w tym, że inwestycje w transformację sektora potrzebne są już dziś, a cały proces może kosztować aż 100 mld zł. Nadzieją są pieniądze z funduszy unijnych, które popłyną na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu.
– Firmy ciepłownicze powinny szukać nowych produktów lub dostarczać obecne w innej formie, by wypełnić lukę po spadku przychodów ze sprzedaży ciepła. Bo rynek będzie się zmieniał, a ciepło nie musi być dostarczane koniecznie z sieci. Mogą oferować np. pompy ciepła albo ich leasing. Szansą może być też większa elektryfikacja ciepła – podkreślił Piotr Czopek, dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu.
Kiepska kondycja
Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, 2019 r. był pierwszym rokiem od 2013 r., w którym przychody osiągnięte przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze nie umożliwiły pokrycia kosztów prowadzenia działalności związanej z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło. Branża osiągnęła stratę finansową brutto w wysokości 0,5 mld zł. Zabolał ją wzrost kosztów – głównie drożejące uprawnienia do emisji CO2, energia elektryczna i węgiel. Przed całym sektorem stoją tymczasem potężne inwestycje, bo dziś 71 proc. ciepła wytwarzane jest z węgla, a niespełna 10 proc. z odnawialnych źródeł.
– Kierunki dla ciepłownictwa są jasne, czyli zmiana miksu paliwowego. Węgiel nie będzie naszym podstawowym paliwem. W najbliższych latach, w trakcie okresu przejściowego, będziemy korzystali z paliwa gazowego. Mamy nadzieję, że m.in. środki z Funduszu Modernizacyjnego pozwolą nam w znacznej mierze sfinansować planowane inwestycje – stwierdził Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła. Spółka ta zamierza do 2030 r. osiągnąć poziom 50-proc. wykorzystania niskoemisyjnych źródeł energii w miksie paliwowym. Ponadto planuje budowę 1000 MW nowych mocy elektrycznych w kogeneracji (wytwarzanie prądu i ciepła jednocześnie). Największą inwestycją PGE Energia Ciepła jest obecnie budowa elektrociepłowni gazowej w Siechnicach. Podobne projekty firma realizuje w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu. W fazie przygotowania są kolejne elektrociepłownie na gaz: w Gdyni, Gdańsku, Krakowie i Rzeszowie.