Inwestycje gazowe nabierają rozpędu

Rusza fala inwestycji w energetykę gazową, zwłaszcza w obszarze ciepłownictwa. Branża liczy na napływ pieniędzy z Unii Europejskiej po tym, jak w grudniu zapadły decyzje o zwiększeniu puli środków na infrastrukturę gazową dostępnych w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Publikacja: 08.01.2021 05:00

Inwestycje gazowe nabierają rozpędu

Foto: Adobestock

– W latach 2021–2027 możemy liczyć na 817 mln euro, co daje zielone światło, aby gaz stał się paliwem przejściowym w procesie transformacji polskiego ciepłownictwa systemowego – przekonuje Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP).

Obecnie 71 proc. instalacji ciepłowniczych w Polsce opartych jest na węglu. Transformacja tego sektora według IGCP pochłonie nawet 100 mld zł. Inwestycje są konieczne ze względu na zaostrzającą się unijną politykę klimatyczną i rosnące koszty emisji gazów cieplarnianych. Na początku 2021 r. ceny uprawnień do emisji CO2 na giełdzie EEX w Lipsku utrzymują się na poziomie powyżej 30 euro za tonę. – Obecnie przy tak drastycznie rosnących cenach uprawnień oraz spadku cen gazu ziemnego jednostki gazowe stają się coraz bardziej opłacalne, więc w najbliższym czasie przewidywany jest ich rozwój. Sprzyjać temu będzie planowana do roku 2022 rozbudowa sieci gazowniczej, a także nowa unijna perspektywa finansowa, która pod pewnymi warunkami zezwala na pomoc publiczną dla inwestycji opartych na gazie – podkreśla Szymczak.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie