URE za utrzymaniem obliga giełdowego

Projekt ustawy, znoszący obowiązek sprzedaży przez wytwórców energii elektrycznej przez giełdę, zyskuje coraz więcej przeciwników.

Publikacja: 12.04.2021 05:05

URE za utrzymaniem obliga giełdowego

Foto: Bloomberg

Ostrą krytykę wobec proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisów wystosował Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Już na wstępie zaznaczył, że błędny model rynku może prowadzić do rozległego, uciążliwego blackoutu, jak tej zimy w Kalifornii.

Dalej wskazał wiele negatywnych konsekwencji, które pociągnie za sobą rezygnacja z tzw. obliga giełdowego, a wśród nich ryzyko działań, których celem będzie maksymalizacja zysku przez głównych graczy rynkowych: Polską Grupę Energetyczną, Eneę i Tauron. – Obecni liderzy rynku wytwarzania, wykorzystując swoją siłę rynkową, przewagę informacyjną oraz będąc zasobni w dodatkowe środki z mechanizmu mocowego doprowadzą do eliminacji mniejszych niezależnych sprzedawców energii elektrycznej – ostrzega Gawin. Podważa też argument resortu klimatu, że zniesienie obliga wpłynie na spadek cen prądu. – Rynek pozagiełdowy nie tylko nie daje gwarancji, że ceny będą niższe, ale przeciwnie – zwiększa ryzyko dokonywania transakcji w sposób niedozwolony przez prawo, nie ułatwiając zadania jego nadzorowania – kwituje Gawin.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen