Budowa własnych mocy wytwórczych, a zwłaszcza odnawialnych źródeł energii – to odpowiedź przemysłu na rosnące ceny prądu, wynikające z opóźnień w transformacji krajowej energetyki. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research dla Enel X, w instalacje kogeneracyjne (wytwarzające jednocześnie prąd i ciepło) i OZE w ciągu najbliższych dwóch lat zamierza inwestować odpowiednio 25 i 26 proc. ankietowanych firm.
– Dziś w Polsce głównym motywatorem do inwestycji we własną generację i lepsze gospodarowanie energią są jej koszty – ich obecny i spodziewany wzrost. W swoim podejściu do zarządzania energią przedsiębiorstwa są bardzo racjonalne. Wobec rosnących opłat emisyjnych i powolnego „zazieleniania" polskiej energetyki stawiają na własne, bardziej ekologiczne, a zatem tańsze źródła energii – zauważa Jacek Misiejuk, dyrektor zarządzający Enel X w Polsce.
Zielone moce
Wyniki badań pokazują, że inwestowanie w zwiększenie efektywności energetycznej i własne źródła produkcji energii podyktowane jest przede wszystkim względami finansowymi. Wskazują na nie niemal wszyscy badani. Drugim powodem jest zapewnienie niezawodności dostaw. Na względy ekologiczne wskazało nieco ponad trzy czwarte firm. Co ciekawe, celowe działania na rzecz redukcji emisji CO2 prowadzi dziś mniej niż połowa badanych (48 proc.). Jednocześnie aż 77 proc. firm deklaruje podjęcie wysiłków zmierzających do redukcji emisji CO2 w ciągu najbliższych dwóch lat. Zgodnie z deklaracjami będą to przede wszystkim wdrożenia systemów zarządzania energią.
W sumie z własnej zielonej energii w ciągu dwóch lat zamierza już korzystać ponad jedna trzecia przedsiębiorstw (35 proc.) Podobny odsetek (33 proc.) zapowiada zakup „czystej" energii w ramach bezpośrednich umów z właścicielami farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.