Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Większość najmłodszych, ale też połowa osób w wieku 20–24 lata nie ma zdania lub nie korzysta z dobrowolnych form oszczędzania na starość stworzonych przez państwo, czyli z pracowniczych planów kapitałowych (PPK), indywidualnych kont emerytalnych(IKE) lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Ogląd zmienia się po trzydziestce i większość respondentów ma już opinię na temat instytucji ubezpieczeniowych. Jednak tylko w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych więcej jest osób, które instytucji ufają, niż mają wobec niej zastrzeżenia. Tak wynika z badania opinii publicznej, które przeprowadzono na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W przypadku indywidualnych kont emerytalnych I połowa roku u maklerów okazała się lepsza niż cały poprzedni rok. Rośnie także liczba otwieranych indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego, a prawdziwe przyspieszenie wciąż przed nimi.
Większość ludzi zaczyna oszczędzać na emeryturę, gdy zaczyna pracę na pełen etat – ale dzieci w Niemczech mogłyby zacząć wcześniej. Nowy rząd zaplanował wprowadzenie tzw. emerytury wczesnego startu, dzięki której dzieci w wieku sześciu lat będą miały zapewnioną emeryturę.
W ostatnim roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie Polaków Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Jak podał we wtorek GUS, wartość aktywów zgromadzonych w funduszach PPK wzrosła o niemal 40 proc.
Udział obligacji skarbowych kupowanych w ramach kont IKE i IKZE systematycznie rośnie. Już teraz można powiedzieć, że rekord sprzedaży jest wielce prawdopodobny.
Niedawne potężne spadki na giełdach wywołane cłami nałożonymi przez prezydenta USA przyniosły spadek wartości oszczędności emerytalnych w programach takich jak PPK. Eksperci przekonują, że tego typu zdarzenia nie podważają sensu długoterminowego oszczędzania.
Inwestorzy giełdowi w największym stopniu wykorzystują zalety kont emerytalnych.