Po funduszach akcji polskich tym razem wyróżniamy najlepsze w ubiegłym roku fundusze mieszane. Można powiedzieć, że tego rodzaju fundusze były największymi wygranymi ubiegłego roku. Przypomnijmy, że 2019 r. był udany zarówno dla akcji, jak i obligacji, a właśnie z takich aktywów składają się głównie fundusze mieszane. Dlatego wielu takim strategiom udało się uzyskać bardzo wysokie stopy zwrotu mimo niezbyt ofensywnego charakteru portfela. O nagrodę Złotego Portfela w kategorii funduszy mieszanych walczyły zarówno strategie inwestujące w Polsce, jak i za granicą. Odrzuciliśmy fundusze o najmniejszych aktywach.
Miejsce pierwsze w naszym zestawieniu zdobył Caspar Globalny, za którego wynik odpowiedzialny jest Piotr Rojda. Jego fundusz w 2019 r. zarobił ponad 30 proc. Caspar Globalny pojawia się nieraz w naszych cyklicznych publikacjach, gdzie wyróżniamy najlepsze fundusze danego miesiąca. Jak tłumaczył zarządzający, w skład portfela funduszu wchodzi kilkadziesiąt spółek z całego świata, głównie z USA. Do tego część aktywów stanowią amerykańskie obligacje rządowe.
Ubiegły rok był również świetny dla uczestników funduszu Allianz Dynamiczna Multistrategia, którym zarządza Grzegorz Prażmo. Ten fundusz również inwestuje za granicą i w ubiegłym roku przyniósł blisko 21 proc. zysku. Z akcji główną część stanowią spółki amerykańskie. Żaden inny rynek nie ma udziału powyżej 10 proc. Z kolei w aktywach dłużnych na czele są obligacje Francji, Niemiec i Włoch.