W ubiegłym roku była to dość skromna grupa na krajowym rynku, zarówno pod względem liczby oferowanych przez TFI produktów, jak i aktywów pod zarządzaniem. Sporo może się jednak zmienić w najbliższych miesiącach w związku z obecną sytuacją na rynkach. Już kilka tygodni temu dwa TFI poinformowały o uruchomieniu funduszy złota, widząc szanse na zyski. W ubiegłym roku właśnie takie strategie dzięki mocnym zwyżkom cen złota przyniosły ponadprzeciętne wyniki.
Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu oraz nagrodę Złotego Portfela otrzyma PKO Akcji Rynku Złota, którym zarządza Radosław Pela. Jak podpowiada nazwa, portfel składa się ze spółek związanych z rynkiem złota, m.in. przedsiębiorstw wydobywczych. Wzrost cen metali szlachetnych przekłada się na dużą dynamikę poprawy wyników i oczywiście zwyżki notowań. W ubiegłym roku PKO Akcji Rynku Złota zarobił aż 55,17 proc., co uplasowało go nie tylko na czele funduszy rynku surowców. Był to także najlepszy ze wszystkich funduszy otwartych w 2019 r.
Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajął inny fundusz surowców z oferty tego samego towarzystwa, czyli PKO Surowców Globalny. Za jego ponad 27-proc. zwyżką w 2019 r. także stoi Radosław Pela. W składzie tego produktu również znajdziemy akcje spółek związanych z rynkiem surowców, zarówno wydobywców, jak i dystrybutorów czy przedsiębiorstw handlowych.