2023 r. to dla Grupy Echo m.in. zmiana struktury: biznes mieszkaniowy został przeniesiony do zależnego Archicomu, spółka matka skupi się na PRS, biurach, a wkrótce prywatnych domach studenckich.
Perspektywiczny najem
– Rynek najmu instytucjonalnego ma się dobrze, dlatego w 2024 r. planujemy rozwijać platformę Resi4Rent,największy tego typu podmiot w Polsce – mówi Maciej Drozd, wiceprezes Echa. – Ma on teraz w ofercie ponad 4,1 tys. mieszkań, a w planach zwiększenie do około 11 tys. lokali do 2026 r. Rynek najmu instytucjonalnego, podobnie jak tradycyjna mieszkaniówka, mierzy się z wyzwaniem, jakim jest dostępność i wzrost cen działek pod inwestycje. Dlatego firmy z zabezpieczonym bankiem gruntów zyskają przewagę. Z perspektywy wszystkich graczy na tym rynku istotne będą też zmiany legislacyjne, zarówno podatkowe, jak i regulacje związane z planowaniem miast i energooszczędnością budynków – dodaje.
Echo analizuje potencjał rynku mieszkań studenckich.
– Ponad 1,2-mln społeczność studencka w Polsce mierzy się z wyzwaniem znalezienia przestrzeni do odpoczynku i nauki, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost cen i często niską jakość na rynku najmu indywidualnego oraz ograniczoną pojemność akademików uczelnianych. Kilkanaście tysięcy miejsc dostępnych dzisiaj w prywatnych akademikach nie odpowiada na popyt ze strony polskich i zagranicznych studentów – mówi Drozd. – Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie sposobu wejścia na rynek akademików. Zakładamy, że mogłoby się to odbywać w formule podobnej jak w przypadku PRS – dodaje. W Resi4Rent Echo ma 30 proc. udziałów i jest nadwornym budowniczym. – Do nowego projektu chcemy pozyskać nowych partnerów. Co istotne, Echo ma doświadczenie w realizacji akademików: w przeszłości budowało je dla zewnętrznych zamawiających. W dłuższej perspektywie zakładamy sprzedaż udziałów: akademiki to produkty wysoce pożądane na rynku inwestycyjnym w Europie – mówi Drozd.