Giełdowy deweloper zawarł przedwstępną umowę zakupu polskich spółek francuskiej grupy Nexity. Wartość transakcji to 100 mln euro, czyli 0,45 mld zł. Inwestycja będzie sfinansowana ze środków własnych i kredytów. Celem jest zamknięcie transakcji do końca września. Struktura transakcji zakłada, że bieżące przepływy pieniężne oraz zyski wygenerowane w 2023 r. przez Nexity przypadną Develii.

Develia zwiększy liczbę mieszkań w budowie o ok. 1,4 tys., a bank ziemi o ok. 2,2 tys. lokali. Dodatkowo Nexity ma zawarte przedwstępne umowy nabycia gruntów pod budowę jeszcze 2,3 tys. lokali.

- Przejęcie Nexity pozwoli nam zwiększyć potencjał rozwoju spółki na rynku mieszkań. Przede wszystkim istotnie poszerzymy ofertę w dwóch ważnych dla nas aglomeracjach w Polsce - w Warszawie i Krakowie. Wejdziemy także do Poznania, gdzie nie byliśmy dotychczas obecni. Transakcja przybliży nas do realizacji jednego z naszych strategicznych celów, jakim jest zwiększenie skali działania w segmencie mieszkaniowym do poziomu sprzedaży ponad 3 tys. mieszkań - skomentował Andrzej Oślizło, prezes Develii. - Nexity to deweloper o ugruntowanej pozycji z wieloletnim doświadczeniem na rynkach europejskich, w tym polskim. Kompetencje zespołu Nexity w zakresie m.in. pozyskiwania gruntów czy realizacji inwestycji będą ważne w dalszym rozwoju Develii i wykorzystaniu w pełni potencjału tej transakcji, która wpisuje się w naszą strategię – dodał.

- Z uwagi na wysoki poziom zaawansowania wielu inwestycji Nexity, będą one miały pozytywne przełożenie na wyniki finansowe Develii. Przejęcie Nexity pozwoli nam na zwiększenie potencjału sprzedaży Develii w krótkim okresie, ponieważ duża część projektów z banku gruntów ma zgody administracyjne umożliwiające rozpoczęcie budowy. Jednocześnie będziemy w stanie osiągnąć z transakcji wyższy zwrot na kapitale własnym niż założyliśmy w strategii - powiedział wiceprezes Develii Paweł Ruszczak.

Grupa Nexity sprzedaje polski biznes zgodnie ze strategią wstrzymania rozwoju międzynarodowego i zmniejszenia zadłużenia. Pod młotek idzie też część portugalska.