Echo chce poprawić wycenę

Menedżerowie grupy są pewni, że wszystkie trzy linie biznesowe mają perspektywy dalszego wzrostu. Nowa struktura ma je adekwatnie wycenić.

Publikacja: 26.05.2023 08:00

Echo chce poprawić wycenę

Foto: materiały prasowe

– 4 zł na akcję nie jest wyceną uwzględniającą potencjał grupy. Uporządkowujemy strukturę, by to poprawić, uzyskać lepszą wycenę poszczególnych segmentów – powiedział na konferencji wynikowej wiceprezes Maciej Drozd. W te wakacje biznes mieszkaniowy grupy ma zostać skupiony w notowanym oddzielnie Archicomie (spółka wyemituje akcje za aport), a Echo będzie zajmować się nieruchomościami komercyjnymi (głównie biurami) i rozwijaniem platformy PRS Resi4Rent.

Archicom ma wejść do deweloperskiej ekstraklasy pod względem sprzedaży i rentowności. – Po słabym 2022 r. popyt na mieszkania się poprawia, a ze sprzedażą rosną ceny, bo podaż mimo wszystko jest niska i ten trend będzie kontynuowany – wskazał prezes Nicklas Lindberg. – Duzi deweloperzy stają się coraz więksi, zwiększają udziały w rynkach. Dwa lata temu kupiliśmy Archicom, kończymy integrację i naturalnym jest myślenie o kolejnych krokach. Będziemy rośli organicznie, nie wykluczamy przejęć. Rozważamy wszelkie opcje. Warunek jest jeden: ekspansja musi iść z utrzymywaniem odpowiedniej rentowności – dodał.

W I kwartale br. grupa sprzedała 374 lokale, o 47 proc.mniej rok do roku i o 19,5 proc. więcej kwartał do kwartału. Na koniec marca w ofercie było 1,2 tys. lokali, a banku ziemi 10,5 tys. W najbliższych kwartałach deweloper skupi się na wzroście oferty w Warszawie. Echo stawia na centra aglomeracji, na które popyt jest stabilniejszy niż w przypadku segmentu popularnego, i które zapewniają wyższe marże. Aktualnie rentowność wspierana jest przez stabilizację kosztów wykonawstwa.

Na rynku biurowym Echo będzie się koncentrować na Warszawie, Wrocławiu i Krakowie – deweloper cały czas widzi duży popyt najemców.

Resi4Rent, platforma PRS, w której Echo ma 30 proc. udziałów, kontynuuje cel budowy portfela 10 tys. lokali do 2025 r. Aktualnie wynajmowanych jest ponad 3,3 tys. Firma wraz z partnerami myślą o dalszych krokach – spowolnienie aktywności innych graczy z rynku PRS to szansa na większy udział w rynku.

W I kwartale br. segment mieszkaniowy zanotował 146 mln zł przychodów, o 31 proc. mniej niż rok wcześniej. To efekt przekazania 293 mieszkań, o 27 proc. mniej niż rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży wzrosła o 0,7 pkt proc. do 32,6 proc. Samo Echo miało 19-proc. rentowność, bo przekazywało lokale głównie z łódzkiego, tańszego rynku. Jednak Archicom znokautował marżą 45,7 proc. dzięki przekazaniu mieszkań z prestiżowego projektu Browary Wrocławskie. Zysk brutto ze sprzedaży segmentu mieszkaniowego skurczył się o 29 proc., do prawie 48 mln zł.

Zysk netto całej grupy w I kwartale br. wyniósł 11,5 mln zł wobec 51,4 mln zł rok wcześniej.

Budownictwo
Spółki błyszczą efektami boomu
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Budownictwo
MLP Group szykuje się do łowienia okazji
Budownictwo
Popyt na kredyty mieszkaniowe rozkwita
Budownictwo
NN OFE: program motywacyjny dla zarządu Develii do zmiany
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Budownictwo
„Bezpieczny kredyt” coraz mocniej wpływa na rynek
Budownictwo
Artur Popko, Grupa Budimex: Drogi, kolej, wojsko i OZE na radarach