Echo z byczym nastawieniem. Deweloper nie zatrzymuje inwestycji

Na mieszkania i biura w centrach aglomeracji chętnych nie brakuje, dlatego deweloper będzie rozważnie uruchamiał kolejne inwestycje. Menedżerowie spodziewają się spadku kosztów wykonawstwa i cen działek.

Publikacja: 29.11.2022 21:00

Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, wierzy, że duzi ugrają na rynku więcej.

Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, wierzy, że duzi ugrają na rynku więcej.

Foto: materiały prasowe

Echo Investment, jeden z czołowych deweloperów mieszkaniowo-komercyjnych, spodziewa się w przyszłym roku niższych cen generalnego wykonawstwa oraz prawdopodobnie korekty cen gruntów. Na rynku mieszkaniowym firma skupia się na budowie jakościowych lokali w ścisłych centrach miast – atrakcyjnych dla królujących na rynku nabywców gotówkowych. Rozwija również portfel PRS. Będzie też stawiać nowe biurowce w centrach aglomeracji.

Priorytetem marże

– Aktywność inwestycyjna deweloperów mieszkaniowych i komercyjnych zmniejszyła się, generalni wykonawcy są mniej obłożeni i taka sytuacja będzie się utrzymywać w przyszłym roku. Oznacza to, że ceny wykonawstwa będą niższe – powiedział na konferencji wiceprezes Maciej Drozd. Podkreślił, że mniej deweloperskich inwestycji, a więc niższa podaż mieszkań, będzie czynnikiem raczej trzymającym ceny.

Echo tak czy inaczej stawia na produkt z definicji relatywnie drogi, gdzie oferta jest ograniczona. Buduje mieszkania w ścisłych centrach miast, wysokiej jakości, które są w stanie przyciągać nabywców gotówkowych – a to oni rozdają dziś karty.

Prezes Nicklas Lindberg zaznaczył, że firma ma bycze nastawienie do mieszkaniówki i będzie rozważnie uruchamiać kolejne inwestycje. – Udział dużych graczy w rynku będzie rósł, bo te firmy mają skalę i zasoby. Na rynku można się zatem spodziewać konsolidacji – wskazał Lindberg.

Priorytetem jest utrzymywanie wysokich marż. Te w ciągu trzech kwartałów wyniosły na poziomie brutto ze sprzedaży 32 proc. w spółce matce i 37 proc. w Archicomie. Na rynku gruntów widać powolną zmianę nastawienia właścicieli – zdaniem menedżerów Echa ich oczekiwania będą musiały być jeszcze zweryfikowane w dół. Sama spółka ma mocny bank ziemi, ale będzie się rozglądać za okazjami.

Echo kontynuuje budowę platformy PRS Resi4Rent, która obecnie liczy blisko 3 tys. wynajmowanych lokali, prawie 2400 jest w budowie, a niemal 1600 w projektach do odpalenia w IV kwartale. Cel na 2025 r. to portfel 10 tys. lokali, ale prezes Lindberg zaznaczył, że potencjał jest znacznie większy i Resi4Rent chce być zdecydowanym liderem najmu instytucjonalnego.

Gotówka za biurowce

Menedżerowie pozytywnie ocenili perspektywy ryku biurowego, przede wszystkim w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Silny popyt zgłaszają zarówno najemcy, jak i fundusze inwestycyjne, dlatego na 2023 r. przewidywane są nowe projekty.

Tymczasem być może jeszcze w grudniu uda się sfinalizować sprzedaż dwóch biurowców, trzy kolejne mają iść pod młotek w 2023 r. Wpływy pozwolą zmniejszyć zadłużenie i zapewne częściowo trafią do akcjonariuszy, tak jak to bywało wcześniej.

We wtorek kurs Echa praktycznie stał w miejscu, za akcje płacono 2,94 zł.

Budownictwo
Zaskakujący skok rezerwacji mieszkań na rynku pierwotnym. Polacy ruszyli na łowy
Budownictwo
Develia obiecuje i oczekuje miliardów
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują sprzedaż w I kwartale 2024 roku
Budownictwo
Tani kredyt dezorientuje rynek. Jak reagują deweloperzy, klienci i ceny mieszkań
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Budownictwo
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Budownictwo
Develia ze strategią wzrostu i rekordową dywidendą