Nakłady tylko w 2022 r. oszacowaliście na 200 mln euro. W Polsce drastycznie wzrosły stopy, co podraża finansowanie, kupony obligacji deweloperskich będących w obrocie na Catalyst są dwucyfrowe, ale wy emitujecie papiery w euro. Z jakim wzrostem kosztów finansowania w euro się liczycie w przypadku planowanych emisji, bo w ostatnich marże były poniżej 3 pkt proc.?
Polska waluta w naszym biznesie praktycznie nie istnieje. Wszystkie czynsze są w euro, kontrakty z generalnymi wykonawcami, dług bankowy i obligacyjny tak samo. Można powiedzieć, że już dawno weszliśmy do strefy euro. Oczywiście, koszty finansowania będą rosły, ale nie do takiego poziomu jak dziś płacą deweloperzy za dług korporacyjny w Polsce, czyli dwucyfrowych odsetek w skali roku. Jesteśmy solidną firmą o – można powiedzieć – ekstremalnie niskim wskaźniku zadłużenia – LTV to około 37 proc. Trzy czwarte naszego długu to kredyty bankowe i marże są stabilne, w okolicach 2 pkt proc. Wzrost kosztów finansowania wynikający z podnoszenia stóp przez EBC nie wpłynie drastycznie na dochodowość naszych projektów, która wynosi średnio 7–8 proc.
Rozważamy ofertę obligacji denominowanych w euro w Polsce, co powinno się odbyć w III kwartale i chyba będzie nowością na rynku, jeśli chodzi o deweloperów. Coraz bardziej patrzymy też na rynek zachodnioeuropejski, bo będzie on mieć coraz większy udział w naszym biznesie. Dlatego w II półroczu przewidujemy drugą emisję obligacji, większą, dla instytucji finansowych.
Dywidend na razie nie płacicie, bo wolicie reinwestować zyski. A co z planami powołania struktury typu REIT? Resort finansów potwierdził ostatnio to, co wiadomo od prawie roku – w Polsce takich przepisów w najbliższej przyszłości nie będzie.
Inwestujemy, bo rynek rośnie i to najlepszy moment na rozwój, a naszą ambicją jest zgromadzenie w ciągu dwóch lat aktywów netto o wartości 1 mld euro. Dywidenda może się pojawić okazjonalnie, bo nie wykluczamy sprzedaży magazynów BTS, czyli budowanych na zamówienie konkretnego najemcy.
Praktycznie zakończyliśmy przygotowania naszej struktury organizacyjnej z myślą o powołaniu REIT-u, w II połowie tego roku będziemy to bardzo mocno rozważać, skłaniamy się ku legislacji luksemburskiej.