Ogólnopolski deweloper w I kwartale br. zaskoczył rentownością, jakiej nie księgował od III kwartału 2014 r., kiedy nie był jeszcze spółką publiczną. Nic dziwnego, że w piątek papiery drożały nawet o 6,2 proc., do 41 zł.

Sowite zyski

W I kwartale budująca w siedmiu miastach firma zaksięgowała ponad 406 mln zł przychodów, o 41 proc. więcej niż rok wcześniej – mimo tego że przekazała klientom klucze do 719 mieszkań, czyli o ponad 9 proc. mniej rok do roku.

Po słabszym 2020 r., kiedy kwartalna marża potrafiła zjechać poniżej 20 proc., kontrolowana przez rodzinę Juroszków firma mocno wzięła się za elastyczniejsze reagowanie podwyżkami cen mieszkań na wzrost kosztów. W efekcie, po poprawie w 2021 r., kiedy średnia marża wyniosła 27 proc. wobec 20 proc. rok wcześniej, w I kwartale br. Atal wskoczył na jeszcze wyższy poziom, notując rentowność blisko 33 proc., wobec 22,8 proc. w analogicznym okresie zeszłego roku. To sprawiło, że przy 41-proc. wzroście przychodów zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 103 proc., do 133 mln zł.

Zysk operacyjny zwiększył się o 116 proc., do 124 mln zł, a zysk netto o 125 proc, do 109 mln zł, czyli 2,81 zł na akcję.

Hamowanie sprzedaży

Jak po uzyskaniu ponadprzeciętnej rentowności w I kwartale spółka zapatruje się na kolejne okresy?

– Zakładamy, że docelowy poziom marży brutto ze sprzedaży to 25 proc. i sądzimy, że w skali całego 2022 r. będzie ona oscylować wokół właśnie tego pułapu. Trudno jednoznacznie wskazać konkretny przedział. To zależy, jak rynek nam pozwoli zwiększyć ceny sprzedaży – komentuje Łukasz Borkowski z biura prasowego Atalu.

W ciągu czterech pierwszych miesięcy roku Atal znalazł nabywców na 968 mieszkań, o 23 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego, bardzo udanego dla branży roku. To jednocześnie o 5,5 proc. więcej niż po czterech miesiącach 2020 r., kiedy deweloperom dała się we znaki pandemia i biura sprzedaży były czasowo zamknięte.

W samym kwietniu Atal podpisał 214 umów deweloperskich i przedwstępnych wobec 261 w marcu i 226 w lutym. Jak ujawnia firma, z jej dotychczasowej obserwacji wynika, że w maju sprzedaż powinna być na zbliżonych poziomach do poprzednich miesięcy 2022 r.

Na 16 czerwca zwołano walne zgromadzenie Atalu podsumowujące 2021 r. Zarząd rekomenduje wypłatę rekordowej dywidendy w wysokości 6 zł na akcję.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ