Giełdowi deweloperzy mówią jednogłośnie „pas”

Zarządca Elektrimu, który wystawił na sprzedaż 42,3 proc. udziałów w Porcie Praskim i chciałby uzyskać za nie przynajmniej 96,3 mln zł, nie ma co liczyć na to, że będzie mógł przebierać w ofertach.

Publikacja: 04.04.2009 11:49

Giełdowi deweloperzy mówią jednogłośnie „pas”

Foto: Archiwum

Żaden z przepytanych przez nas deweloperów notowanych na GPW nie zamierza wystartować w tym przetargu.

Niektórzy z nich co prawda przyznają, że lokalizacja gruntów Portu Praskiego (ponad 38 hektarów nad Wisłą, w pobliżu m.in. przyszłego Stadionu Narodowego) jest bardzo atrakcyjna i nie wykluczają, że w przyszłości zechcieliby uczestniczyć w zagospodarowaniu części z tych terenów. W tym tonie wypowiadają się na przykład: Wojciech Ciurzyński, szef Polnordu, Jarosław Szanajca, prezes Domu Development, czy Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipolu.

– W przetargu nie wystartujemy – mówią jednak zgodnie. Takie deklaracje usłyszeliśmy ponadto od zarządów Ganta Development, Ronson Europe i Atlas Estates. Także Globe Trade Centre i Echo Investment, czyli spółki działające w różnych sektorach nieruchomości – od mieszkaniówki po biurowce i centra handlowo-rozrywkowe (a Port Praski miałby być właśnie projektem wielofunkcyjnym) – nie zamierzają brać udziału w ogłoszonym przez zarządcę Elektrimu przetargu.

Jedynie Plaza Centers, zapytana o zainteresowanie Portem Praskim, nie powiedziała kategorycznego „nie”, choć wynika to raczej z tego, że jej zwyczajowa odpowiedź w tego typu kwestiach brzmi „bez komentarza”. Trudno natomiast oczekiwać, aby w przetargu wystartowały borykające się z ogromnym zadłużeniem Orco Property Group czy Immoeast, które same ograniczają liczbę realizowanych projektów i szukają nabywców na swoje aktywa.

Skąd takie nikłe zainteresowanie? – Dziś angażowanie się w taki projekt przypomina grę w ruletkę. Trudno oszacować potencjalne korzyści, jeśli nie wiadomo, co może powstać na tych terenach. Sprzedającemu radziłbym najpierw doprowadzić wspólnie z miastem do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i dopiero wówczas szukać nabywców – komentuje Andrzej Nizio.

Nasi rozmówcy wskazują ponadto, że w dzisiejszych czasach nierozsądne byłoby zamrożenie pokaźnych sum w przedsięwzięciu, z którego profity można by czerpać w nieokreślonej, raczej dalszej, przyszłości. Jeśli natomiast znajdą się chętni na udziały w Porcie Praskim, ofertę powinni złożyć do 23 kwietnia w sądzie upadłościowym w Warszawie.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty