"Prawdopodobieństwo transakcji oceniamy na około 40%. W razie sprzedaży akcji Budimeksu nie oczekujemy istotnej premii w stosunku do ceny rynkowej" - czytamy w raporcie DI BRE.
Zdaniem analityków, Ferrovial realizuje strategię ograniczenia wydatków kapitałowych, transferu gotówki z części grupy posiadającej jej nadmiar (Budimex), przy tym strategia ta jednocześnie połączona jest z przygotowaniem Budimexu pod ewentualną sprzedaż.
Analitycy podkreślają, że w wynikach trzeciego kwartału 2009 roku, Budimex utworzył blisko 150 mln zł rezerw, głównie na pozyskane w tym roku kontrakty drogowe "projektuj i buduj". "Motywacją do zastosowania tak konserwatywnej polityki księgowej może być błąd w kalkulacji ceny oferty, chęć wygładzenia wyników w latach 2009-2011, a także czyszczenie bilansu poprzedzające zmianę dominującego akcjonariusza" - czytamy w analizie.
DI BRE ocenia negatywnie z biznesowego punktu widzenia plan przejęcia Budimeksu Nieruchomości, gdyż pozbawia on spółkę gotówki, niezbędnej do rozwoju działalności. "Z drugiej strony, transakcja zmniejsza liczbę powiązań pomiędzy Budimexem a Grupą Ferrovial" - czytamy dalej.
Według DI BRE, z drugiej strony, istnieją kontrargumenty przeciwko tezie o planowanej sprzedaży pakietu akcji Budimexu - Budimex nadal startuje razem z Ferrovialem w konsorcjach a ponadto Ferrovial osiąga szereg sukcesów w dążeniu do sprzedaży innych aktywów.