W III kwartale wartość światowego rynku fuzji i przejęć w branży chemicznej sięgnęła 3,4 mld USD i okazała się o 86,4 proc. niższa niż w tym samym okresie 2008 r. - wynika z podsumowania transakcji zarejestrowanych przez agencję Reuters. Od początku roku wartość rynku spadła o 35,7 proc., do 17,6 mld USD. Warto jednak podkreślić, że do tak drastycznego spadku przyczyniła się jedna transakcja. W lipcu 2008 r. o planach przejęcia firmy Rohm and Haas poinformowała bowiem spółka Dow Chemical. Wartość sfinalizowanej na początku kwietnia 2009 r. akwizycji przekroczyła 18,7 mld USD. Miała ona zatem duży wpływ na obraz całego rynku.
Mimo zauważalnego spadku łącznej wartości transakcji, sytuacja branży chemicznej wygląda lepiej niż całego rynku. Z danych Mergermarket wynika bowiem, że w pierwszych trzech kwartałach 2009 r. globalna wartość transakcji M&A obniżyła się w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. aż o 48 proc., do 978,9 mld USD. Nieźle dla rynku fuzji i przejęć w branży chemicznej zapowiada się końcówka roku. Od początku IV kwartału na świecie poinformowano już o wartych 3,2 mld USD transakcjach, w których podmiotami przejmowanymi są firmy z tego segmentu. W tym samym okresie 2008 r. poinformowano zaś o transakcjach wartych "zaledwie" 1,7 mld USD. Czy oznacza to, że w najbliższych miesiącach wzrośnie aktywność podmiotów zainteresowanych konsolidacją branży?
[srodtytul]Walka o przetrwanie[/srodtytul]
Nie ma wątpliwości, że przedstawiciele branży chemicznej w ostatnim czasie skupiali się przede wszystkim na tym, by przetrwać kryzys finansowy. - Najbardziej oczywistym skutkiem recesji dla globalnej branży chemicznej był nagły i znaczący spadek popytu na jej produkty. Koniunktura w tym segmencie bardzo mocno zależy bowiem od sytuacji przemysłu samochodowego oraz budowlanego - powiedział Tim Hanley z Deloitte USA.
Podobnego zdania są Paul Harnick i Chris Stirling z KPMG. Także oni zwracają uwagę na negatywny wpływ pogorszenia koniunktury w przemyśle samochodowym i budowlanym na sytuację branży chemicznej. - Obniżenie się popytu poskutkowało ograniczeniem produkcji, które doprowadziło do zamknięcia wielu fabryk oraz spadku wykorzystania mocy produkcyjnych w innych - napisali w opublikowanym w listopadzie raporcie o perspektywach rynku M&A w branży chemicznej.