Jak informował w tym tygodniu Reuters, spadek notowań ropy wywołuje obawy producentów morskich platform wiertniczych o popyt. Z wyraźnym brakiem zamówień na 2016 r. i kolejne lata borykają się już chińskie stocznie. – Prace przy platformach wiertniczych stanowią jedynie część projektów realizowanych przez naszą grupę – mówi Ryszard Matyka, prezes Vistalu. – Biorąc pod uwagę długoterminowy cykl podejmowania decyzji inwestycyjnych w segmencie offshore, obserwowana zmiana cen ropy naftowej naszym zdaniem nie będzie miała wpływu na bieżącą sytuację naszej grupy w krótkim okresie, czyli najbliższych 6–12 miesięcy – dodaje. Jego zdaniem w dalszej perspektywie, w zależności od rozwoju sytuacji, nie można wykluczyć spowolnienia lub wstrzymania realizacji nowych projektów inwestycyjnych związanych z segmentem offshore.

– Nasz potencjał produkcyjny w ujęciu światowym w skali tego segmentu jest niewielki. Przy konkurencyjności grupy po stronie kosztów wytwarzania oraz utrzymującym się korzystnym kursie walutowym PLN/EUR nasza oferta może być interesująca dla światowych producentów z tej branży, szukających oszczędności i obniżenia kosztów własnych produkcji. Jest jednak za wcześnie na jednoznaczne prognozy w tym zakresie – mówi Matyka.

Vistal raportuje w sprawozdaniach segment offshore i marine (m.in. elementy  kadłubów statków na potrzeby offshore czy dźwigów portowych). Po trzech kwartałach 2014 r. jego udział w portfelu zamówień stanowił 11 proc. (wartość to 24,6 mln zł, łączne przychody grupy po trzech kwartałach sięgnęły 226,6 mln zł), z czego offshore stanowi mniejszą część.

– Nasza strategia na najbliższe lata uwzględnia bieżącą sytuację w segmencie offshore. Kluczowy obszar, w którym działamy, to infrastruktura krajowa i zagraniczna – perspektywa nowych środków z UE oraz inwestycji infrastrukturalnych w Skandynawii oznacza wzrost popytu na nasze usługi. Już teraz realizujemy m.in. dużo zamówień przy budowie stalowych konstrukcji mostowych na tych rynkach – podkreśla Matyka. Infrastruktura stanowiła 78 proc. portfela zamówień Vistalu na koniec września, przy czym 41 proc. to eksport.