W czwartek na GPW zadebiutował Griffin Premium RE. Pierwsze transakcje zawarto po kursie odniesienia równym cenie z IPO, czyli 5,7 zł. W pierwszych dwóch godzinach handlu odchylenia były niewielkie, z rąk do rąk przeszło 2 mln papierów (w ofercie sprzedano ich ponad 89 mln, w tym 22,2 mln nowej emisji).
Dywidendowa maszynka
W przypadku innych spółek debiut „na zero" należałoby oceniać jako słaby, w przypadku REIT-u jest to logiczne. Celem inwestowania w REIT jest otrzymywanie stabilnych dywidend w długim terminie, uzyskiwanych przez spółkę z czynszów. Griffin Premium RE ma w portfelu dziewięć nieruchomości komercyjnych i ma wypłacać co roku 65 proc. FFO (wyniku operacyjnego pomniejszonego o koszty finansowania bankowego). Zgodnie z prognozą w przyszłym roku akcjonariusze mają otrzymać 11,3 mln euro, czyli po 7 eurocentów na walor – czyli po 30 gr przy obecnym kursie. Daje to zwrot rzędu 5,3 proc. od ceny akcji z IPO.
- Trwa ożywiona debata społeczna na temat REIT-ów w Polsce, trwają prace legislacyjne, a my już dziś oferujemy inwestorom wszelkie korzyści płynące z inwestowania w strukturę typu REIT. Mamy zdywersyfikowany portfel nieruchomości o wartości 2,2 mld zł. Dzięki solidnym najemcom i długoterminowym umowom mamy zapewniony strumień gotówki na dywidendy, słowo klucz dla REIT-ów - powiedziała Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes Griffin Premium RE. - Nasza oferta, o wartości ponad pół miliarda złotych, jest jedną z największych w ostatnich latach, ten sukces cieszy. To dowód dużego zaufania inwestorów, ale także zobowiązanie dla zarządu.
Wpływy z IPO spółka zainwestuje w jeden biurowiec (18 mln euro), który zostanie oddany do użytkowania w 2018 r. oraz po 25 proc. udziałów w trzech kolejnych budowanych obiektach (w sumie 10 mln euro), które będą gotowe w 2019 r. Griffin Premium RE ma prawo pierwokupu pozostałych udziałów. REIT co do zasady ma wypłacać gros wpływów z czynszów w formie dywidendy, dlatego część pieniędzy na zakup udziałów firma będzie chciała pozyskać z kolejnej emisji akcji.
Projekty w poczekalni
Głównym akcjonariuszem Griffin Premium RE jest amerykański fundusz Oaktree, którego partnerem w Polsce jest Griffin Real Estate kierowany przez Przemysława Krycha i Macieja Dyjasa. Grupa powołała kilka innych struktur typu REIT. To Resi 4 Rent – platforma mieszkań na wynajem (ich dostarczycielem jest giełdowe Echo Investment) i Student Depot – platforma umożliwiająca wynajem lokali w akademikach. W zeszłym roku na giełdę w Johannesburgu weszło Echo Polska Properties – REIT oparty na nieruchomościach komercyjnych w Polsce - tu partnerem jest południowoafrykański fundusz Redefine.