Inwestorzy indywidualni obniżają loty na warszawskiej giełdzie

Z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet” wśród maklerów wynika, że udział inwestorów indywidualnych na GPW w ubiegłym roku był najniższy od 2019 r. Mediana ich wskazań wynosi 15, 8 proc. To jednak nie oznacza, że klienci indywidualni całkiem wycofują się z rynku. Coraz chętniej sięgają bowiem po instrumenty notowane na zagranicznych parkietach giełdowych.

Publikacja: 19.02.2024 06:00

Inwestorzy indywidualni obniżają loty na warszawskiej giełdzie

Foto: Adobestock

Rok 2023 był rokiem warszawskiej giełdy, ale nie inwestorów indywidualnych. Chociaż oficjalnych statystyk jeszcze nie ma, to z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet” wśród brokerów wynika, że udział tej grupy inwestorów w obrotach spadł w stosunku do 2022 r. Jeśli oficjalne dane to potwierdzą, będzie to trzeci rok ze spadkiem aktywności klientów indywidualnych na GPW. Jakby tego było mało... w odniesieniu do 2024 r. nie ma też zbyt dużego optymizmu.

Różne wizje rynku

„Parkiet”, przed opublikowaniem przez GPW oficjalnych statystyk, po raz kolejny zapytał przedstawicieli branży maklerskiej, jaki ich zdaniem był udział inwestorów indywidualnych w obrotach na główny rynku. Pytaliśmy zarówno o wynik II półrocza ubiegłego roku, jak i całego 2023 r.

Chociaż II półrocze, a szczególnie jego końcówka przyniosła wyraźny ruch wzrostowy na GPW, to zdaniem maklerów nie miało to większego przełożenia na aktywność rynkową klientów indywidualnych. Średnia wskazań mówi o udziale tej grupy w obrotach na poziomie 16,7 proc. Większość jednak spodziewa się słabszego wyniku (rozpiętość prognoz waha się od 14,2 proc. do 21,6 proc), a mediana zebranych przez nas typów to z kolei 15,8 proc. Oznaczałoby to, że II półrocze pod tym względem było nawet słabsze niż pierwsza część ubiegłego roku. Wtedy to udział inwestorów indywidualnych w obrotach wynosił 16,5 proc.

Brak wyraźnego ożywienia inwestorów indywidualnych na warszawskiej giełdzie w II półroczu będzie, zdaniem maklerów, rzutował także na wynik całego 2023 r. W tym przypadku średnia prognoz wynosi 16,7 proc., a mediana 16,4 proc. (ich rozpiętość waha się w przedziale 15,5 proc. – 19 proc.).

Patrząc na ostatnie lata, ciężko takie wyniki uznać za optymistyczne. Jeśli dane się potwierdzą, będzie to bowiem najsłabszy rezultat od 2019 r., czyli od roku poprzedzającego pandemię koronawirusa.

– W 2023 roku aktywność klientów detalicznych pozostawała na niskim poziomie w porównaniu z wcześniejszymi latami i nawet silne wzrosty indeksów giełdowych w ostatnim kwartale roku nie wyzwoliły ich większej aktywności. Z kolei spodziewamy się kolejnego wzrostu udziału w rynku przez inwestorów zagranicznych oraz wzrostu aktywności krajowych klientów instytucjonalnych, co w konsekwencji wpłynie na spadek udziału detalu w rynku w 2023 roku do 15,5 proc. – prognozuje Marcin Słomianowski. Dodaje on, że na taki stan rzeczy ma wpływ kilka czynników.

– Nadal relatywnie wysokie stopy procentowe dają możliwość adresowania do klientów detalicznych relatywnie atrakcyjnych produktów bankowych. Widać też wciąż silny napływ do funduszy, szczególnie obligacyjnych. To wszystko nie przemawia za zwiększaniem się zaangażowania klientów detalicznych w inwestowanie bezpośrednie na rynku akcyjnym – mówi Słomianowski.

Nie tylko Warszawa

Na razie na zmianę stóp procentowych w Polsce się nie zanosi. Szczególnie dobrze wybrzmiało to po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej i wystąpieniu szefa NBP Adama Glapińskiego. To nadal może być więc czynnik blokujący inwestorów przed większą aktywnością na GPW. Ubiegły rok pokazał też, że na razie większego wrażenia na klientach nie robi „magia liczb”. Mimo imponujących stóp zwrotu indeksów warszawskiej giełdy dla wielu osób był to wciąż za mały impuls do tego, by zwiększyć aktywność rynkową. Część maklerów przyznaje zresztą, że jeśli chodzi o aktywność inwestorów na GPW, to ciężko z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość.

– Niestety w tym przypadku jestem umiarkowanym optymistą. Moim zdaniem w długim terminie udział inwestorów indywidualnych na głównym parkiecie GPW będzie maleć. Wystarczy spojrzeć na wykres WIG20 z ostatnich 20 lat, który może zniechęcać inwestorów do polskiej giełdy, szczególnie jeśli porówna się go do najpopularniejszych zagranicznych parkietów – uważa Filip Kaczmarzyk, członek zarządu firmy XTB. Zwraca on jednak uwagę, że wśród inwestorów można też zauważyć zmianę podejścia do inwestowania.

– Liczba inwestorów powinna stale rosnąć, ponieważ inwestycje stają się coraz popularniejsze w mediach głównego nurtu. Jednakże ze względu na szeroki dostęp do wiedzy oraz produktów inwestycyjnych świadomość osób lokujących swoje pieniądze na rynkach kapitałowych rośnie. Dlatego przy coraz większym dostępie do zagranicznych giełd pod względem kosztów, to właśnie na tych rynkach będzie skupiała się uwaga inwestorów – mówi Kaczmarzyk i dodaje, że nie bez znaczenia jest rosnące zainteresowanie inwestowaniem pasywnym w postaci funduszy ETF. – Te notowane na europejskich parkietach zapewniają inwestorom szeroką ekspozycję na niemalże dowolny sektor, giełdę czy towary. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju instrumenty zdobywają coraz większe uznanie wśród inwestorów. Tylko na przykładzie naszej platformy mogę powiedzieć, że w 2020 roku zaledwie 8 proc. polskich inwestorów korzystało z ETF-ów, a w 2023 roku ten odsetek wyniósł aż 24 proc. – zauważa przedstawiciel XTB.

Na wątek związany z inwestycjami Polaków poza GPW wskazuje też Jerzy Nikorowski, dyrektor BM BNP Paribas.

– Całość danych w segmencie maklerskim nie reprezentuje zainteresowania „Kowalskiego” giełdą. Widzimy niespadające zainteresowanie rynkami zagranicznymi, które często generują pokaźną część obrotów oraz konsumują kapitał, który mógłby zostać przeznaczony do inwestowania na GPW – twierdzi Nikorowski.

Rachunków przybywa

W tezy te dobrze wpisują się statystyki dotyczące liczby rachunków maklerskich. O ile prognozy maklerów wskazują na spadający udział inwestorów w obrotach na GPW, o tyle liczba kont maklerskich stale rośnie. Według oficjalnych danych KDPW w ub.r. w skali całego rynku przybyło ponad 121 tys. rachunków maklerskich. Oczywiście duża w tym zasługa firmy XTB, ale nawet jeśli pominąć jej wpływ na rynek, to i tak urósł on w ubiegłym roku o prawie 40 tys. Przy braku większego zainteresowania handlem na GPW jest to wynik naprawdę godny uznania.

Marcin Słomianowski Dyrektor, BM ING Banku Śląskiego 15,5 proc. – tyle zdaniem szefa BM ING Banku Śl

Marcin Słomianowski Dyrektor, BM ING Banku Śląskiego 15,5 proc. – tyle zdaniem szefa BM ING Banku Śląskiego wyniósł udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w całym 2023 r. Według niego w samym II półroczu wynosił on 14,2 proc. Fot. mpr

Exclusive

Radosław Olszewski prezes, DM BOŚ 16 proc. – tyle zdaniem szefa DM BOŚ wyniósł udział inwestorów ind

Radosław Olszewski prezes, DM BOŚ 16 proc. – tyle zdaniem szefa DM BOŚ wyniósł udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w całym 2023 r. Według niego w samym II półroczu wynosił on 15,5 proc. Fot. mpr

materiały prasowe

Marcin Wlazło Dyrektor, BM Pekao 16,3 proc. – tyle zdaniem szefa BM Pekao wyniósł udział inwestorów

Marcin Wlazło Dyrektor, BM Pekao 16,3 proc. – tyle zdaniem szefa BM Pekao wyniósł udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w całym 2023 r. Według niego w samym II półroczu wynosił on 15,5 proc. Fot. mpr

Moc&ArtGroup(c)

JAcek Janiuk dyrektor, BM Alior Banku 16,4 proc. – tyle zdaniem szefa BM Alior Banku wyniósł udział

JAcek Janiuk dyrektor, BM Alior Banku 16,4 proc. – tyle zdaniem szefa BM Alior Banku wyniósł udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w całym 2023 r. Według niego w samym II półroczu wynosił on 15,8 proc. Fot. mpr

Exclusive

Filip Kaczmarzyk członek zarządu, XTB 17 proc. – tyle zdaniem członka zarządu XTB wyniósł udział inw

Filip Kaczmarzyk członek zarządu, XTB 17 proc. – tyle zdaniem członka zarządu XTB wyniósł udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w całym 2023 r. Jego zdaniem w samym II półroczu wynosił on 18 proc. Fot. e. lach/mpr

Exclusive

fot. w. kompała

grzegorz Zawada Dyrektor, BM PKO BP 16,7 proc. – tyle zdaniem szefa BM PKO BP wyniósł udział inwesto

grzegorz Zawada Dyrektor, BM PKO BP 16,7 proc. – tyle zdaniem szefa BM PKO BP wyniósł udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w całym 2023 r. Jego zdaniem w samym II półroczu wynosił on 16,4 proc. Fot. mpr

Exclusive

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?