Najlepsi specjaliści według kategorii, którymi się zajmują

Publikacja: 09.01.2024 21:00

Najlepsi specjaliści według kategorii, którymi się zajmują

Foto: AdobeStock

BANKI I Finanse oraz Strategia

Maciej Marcinowski

Trigon DM

Maciej Marcinowski, Trigon DM

Maciej Marcinowski, Trigon DM

Obecna edycja rankingu analityków przyniosła wiele zaskakujących rozstrzygnięć. Do nich z pewnością można zaliczyć to, co się stało w kategorii „banki i finanse”, która z racji „wagi” banków w indeksach giełdowych budzi szczególnie duże zainteresowanie. Zdaniem zarządzających w ubiegłym roku najtrafniejszymi analizami w tej dziedzinie wykazał się Maciej Marcinowski z Trigona DM. Co prawda od wielu lat zaliczany jest on do czołówki, w 2021 r. nawet wygrał w tej kategorii, ale już w 2022 r. i 2023 r. znalazł się poza pierwszą trójką (rok temu zajął dopiero piątą pozycję). Na szczyt wrócił z przytupem i w głosowaniu zdobył 65 pkt. Drugie miejsce, gromadząc 56 pkt, zajął Michał Fidelus z BM Pekao. Akurat w jego przypadku oznacza to powtórkę wyniku z poprzedniej edycji. Podium uzupełnia Michał Konarski z BM mBanku, który uzyskał 45 pkt. Konarski również zaliczył spory awans. Rok temu uplasował się bowiem na szóstej pozycji.

Marcinowski w tym roku ma podwójny powód do zadowolenia. Wygrał także w najważniejszej kategorii, jaką jest strategia rynkowa. Rok temu był w niej drugi, a teraz nie miał sobie równych. Zdeklasował konkurentów, zdobywając 82 pkt. Drugie miejsce w tej edycji zajął Piotr Zielonka z Santander BM (52 pkt), a na najniższym stopniu podium znalazł się Sobiesław Pająk z DM BOŚ (38 pkt).

Czytaj więcej

Zarządzający wybrali po raz 22. najlepszych analityków

Telekomunikacja i Media

Paweł Szpigiel

BM mBanku

Paweł Szpigiel, BM mBanku

Paweł Szpigiel, BM mBanku

W kategorii „telekomunikacja i media” obyło się bez większych niespodzianek. Zeszłoroczny sukces powtórzył Paweł Szpigiel z BM mBanku. W odróżnieniu jednak od poprzedniej edycji walka o zwycięstwo była bardziej wyrównana. Analitykowi BM mBanku mocno po piętach deptali Marcin Nowak z Ipopemy Securities oraz Dominik Niszcz z Trigona DM. Ostatecznie obaj zdobyli po 51 pkt i zajęli wspólnie drugie miejsce. Szpigiel w głosowaniu uzyskał 55 pkt.

IT oraz Branża gier

Emil Popławski

BM Pekao

Emil Popławski, BM Pekao

Emil Popławski, BM Pekao

Exclusive

Rok temu Emil Popławski z BM Pekao szturmem wdarł się na analityczne salony i dość niespodziewanie wygrał głosowanie w dwóch kategoriach branżowych, czyli IT oraz branży gier. Jeśli jeszcze rok temu ktoś twierdził, że mogło to być dzieło przypadku, tak obecna edycja rankingu pokazała, że o żadnym przypadku nie było mowy. Popławski w branży IT okazał się absolutnie bezkonkurencyjny, zdobywając aż 105 pkt. Drugi w zestawieniu Sobiesław Pająk z DM BOŚ uzyskał ich 52. Trzeci był Dominik Niszcz z Trigona DM, który uzbierał 38 „oczek”.

Popławski po raz drugi z rzędu okazał się też królem branży gier. Tutaj również zdobył imponującą liczbę 93 pkt. Drugim miejscem podzielili się Tomasz Rodak z DM BOŚ oraz Piotr Zielonka. Obaj zdobyli po 45 pkt.

Czytaj więcej

Emil Popławski, BM Pekao: Musimy wsłuchiwać się w potrzeby klientów

Branża paliwowa i Chemiczna

Michał Kozak

Trigon DM

Michał Kozak, Trigon DM

Michał Kozak, Trigon DM

Exclusive

W branży paliwowej i chemicznej król analiz od lat jest jeden i na razie nie zamierza abdykować. Po raz kolejny zwycięzcą w tej dziedzinie okazał się Michał Kozak z Trigona DM, który zdobył 68 pkt i z bezpieczną przewagą wyprzedził resztę stawki. Za plecami Kozaka działy się ciekawe rzeczy i tegoroczne zestawienie przyniosło kilka niespodzianek. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Kamil Kliszcz z BM mBanku (50 pkt), który tym samym awansował o jedną pozycję i w porównaniu z rankingiem z ubiegłego roku poprawił się o jedną lokatę. Awans o jedną pozycję, tyle że z czwartego na trzecie miejsce, zaliczył też Krzysztof Kozieł z BM Pekao. Uzbierał 49 pkt.

Czytaj więcej

Tomasz Duda, BM Pekao: Obecny zespół to zupełnie inny poziom, niż to sobie wyobrażałem

Wydobycie i Górnictwo oraz Przemysł

Łukasz Rudnik

Trigon DM

Łukasz Rudnik, Trigon DM

Łukasz Rudnik, Trigon DM

Osiągnięcia Łukasza Rudnika z Trigona DM to kolejna duża niespodzianka tegorocznego rankingu analityków. Rudnik co prawda w swoich kategoriach od lat należy do czołówki, ale pierwsze miejsce, szczególnie jeśli chodzi o „wydobycie i górnictwo” do tej pory zarezerwowane było dla innych. Tym razem to inni oglądają plecy Rudnika. Analityk Trigona DM niespodziewanie zwyciężył w tej kategorii, gdzie przez ostatnie lata rządził Tomasz Duda z BM Pekao. Walka między tą dwójką była niezwykle zacięta, ale minimalnie lepszy tym razem okazał się Rudnik, który zdobył 51 pkt. Drugi Duda uzbierał ich 50. Trzecie miejsce zajął Paweł Puchalski z Santandera BM (45 pkt).

Rudnik dołożył do tego także sukces w kategorii „przemysł”. Tutaj jego zwycięstwo nie podlega już żadnej dyskusji. Przedstawiciel Trigona DM uzyskał w głosowaniu aż 97 pkt. Drugie miejsce, tak samo jak rok temu, zajął Jakub Szkopek z Erste Securities. Uzbierał 64 pkt. Podium, również jak rok temu, uzupełnia Michał Sopiel z Santandera BM. Udało mu się zdobyć 34 pkt.

Budownictwo i Deweloperzy

Piotr Zybała

BM PKO BP

Piotr Zybała, BM PKO BP

Piotr Zybała, BM PKO BP

Exclusive

W przypadku „budownictwa i deweloperów” sytuacja od wielu lat jest w miarę jasna. Zarządzający najbardziej cenią analizy przygotowywane przez Piotra Zybałę z BM PKO BP. W tym roku po raz kolejny wygrał on w tej kategorii i to z bezpieczną przewagą nad resztą stawki. Uzyskał 62 pkt. Do przetasowań doszło natomiast za jego plecami. Drugie miejsce w tej edycji zajął Adrian Kyrcz z Santandera BM, który uzyskał 51 pkt. Na najniższym stopniu podium znalazł się Tomasz Duda z BM Pekao, który uzyskał 46 pkt. W porównaniu z poprzednią edycją oznacza to, że Kyrcz i Duda zamienili się miejscami.

Zdrowie i Biotechnologia

Beata Szparaga-Waśniewska

BM mBanku

Beata Szparaga-Waśniewska, BM mBanku

Beata Szparaga-Waśniewska, BM mBanku

materiały prasowe

W kategorii „zdrowie i biotechnologia” bez zmian. Nadal najlepszą trójkę w tej dziedzinie tworzą panie, a po raz kolejny najlepszą z nich okazała się Beata Szparaga-Waśniewska, dla której było to już kolejne zwycięstwo w tej kategorii. W tym roku walka o palmę pierwszeństwa była jednak zaskakująco zacięta. Szparaga-Waśniewska w głosowaniu uzyskała 81 pkt i tylko nieznacznie wyprzedziła drugą w zestawieniu Katarzynę Kosiorek z Trigona DM. Ta uzbierała 79 pkt. Na najniższym stopniu podium znalazła się Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ. Jej wynik to 65 pkt. Tegoroczne podium jest dokładnym odzwierciedleniem tego z ubiegłego roku.

Handel i Dystrybucja oraz e-Commerce

Tomasz Sokołowski

Santander BM

Tomasz Sokołowski, Santander BM

Tomasz Sokołowski, Santander BM

materiały prasowe

Szukając największych zwycięzców w poszczególnych działach analiz, wzrok swój trzeba też skierować na Tomasza Sokołowskiego z Santandera BM. W tegorocznej edycji rankingu zdobył on aż dwa pierwsze miejsca.

Zwycięstwo w kategorii „handel i dystrybucja” raczej wielkim zaskoczeniem nie jest. Sokołowski już rok temu w tej dziedzinie zajął pierwsze miejsce. W tej edycji uzbierał 78 pkt. Walkę z nim o pierwsze miejsce próbował nawiązać w zasadzie jedynie Dariusz Dziubiński z BM Pekao. Zajął drugie miejsce i zdobył 61 pkt. Dziubiński co prawda musiał uznać wyższość Sokołowskiego, ale jednocześnie może on się czuć moralnym zwycięzcą. Wystarczy powiedzieć, że rok temu w tej kategorii zajął dopiero piątą pozycję. Wtedy zdobył zaledwie 16 pkt. Trzecie miejsce w tej edycji zajęli wspólnie Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ oraz Grzegorz Kujawski z Trigona DM. Oboje zdobyli po 37 pkt. Rok temu Kujawski był drugi, a Jaśkiewicz czwarta.

Wracając jednak do Sokołowskiego... o ile jego zwycięstwo w „handlu i dystrybucji” nie było zaskoczeniem, tak za takie można już uznać pierwsze miejsce w kategorii „e-commerce”, tym bardziej że rok temu Sokołowski w tej dziedzinie był dopiero czwarty. Tym razem jednak zwyciężył, zdobywając 75 pkt. Drugie miejsce, tak jak rok temu, zajął Piotr Łopaciuk z BM PKO BP. Jego wynik to 69 pkt. Na najniższym stopniu podium, co również jest powtórzeniem wyniku sprzed roku, znalazł się Grzegorz Kujawski z Trigona DM. Jego wynik to 57 pkt.

Energetyka

Paweł Puchalski

Santander BM

Paweł Puchalski, Santander BM

Paweł Puchalski, Santander BM

Exclusive

W kategorii „energetyka” w zasadzie co roku walka analityków o zwycięstwo jest niezwykle zacięta. W tej edycji nie było inaczej, a można nawet powiedzieć, że emocji było aż nadto.

O układzie podium ostatecznie bowiem decydowały szczegóły. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Paweł Puchalski z Santandera BM, Kamil Kliszcz z BM mBanku oraz Michał Kozak z Trigona DM. Ostatecznie z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Puchalski, który uzbierał 58 pkt. Drugie miejsce w zestawieniu z wynikiem 57 pkt zajął Kamil Kliszcz. Puchalski tym samym wziął rewanż na Kliszczu za poprzednią edycję. Wtedy to przedstawiciel BM mBanku był pierwszy, a Puchalski musiał zadowolić się drugą pozycją. Do zwycięstwa niewiele zabrakło też trzeciemu Kozakowi. Jego wynik to 56 pkt. Analitykowi Trigona DM na pocieszenie pozostaje fakt, że w porównaniu z poprzednią edycją udało mu się zaliczyć awans o jedną pozycję.

Analiza Techniczna

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

Chociaż jest grupa zarządzających, którzy nie poważają analizy technicznej i systematycznie nie głosują w tej kategorii w naszym rankingu, tak od lat systematycznie pojawia się ona w zestawieniu „Parkietu”. Od lat w ciemno można było tutaj także typować zwycięzcę. Był nim Piotr Neidek z BM mBanku. Patrząc na tegoroczne zestawienie, można jednak powiedzieć, że piekło zamarzło. Neidek, który w swojej kategorii dominował, tym razem musi przełknąć gorzką pigułkę. W głosowaniu uzyskał 47 pkt. O jeden punkt wyprzedził go Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, który praktycznie co roku w tej kategorii robi krok naprzód. Zwycięstwo Kozłowskiego zasługuje na szczególną uwagę. Nie chodzi nawet o fakt, że pokonał Neidka, ale również o to, że reprezentuje on dom maklerski, który nie ma wielkiego zaplecza analitycznego i który nie toczy walki o najwyższe laury w branży. Trzecie miejsce w tegorocznym zestawieniu analityków technicznych zajął Marcin Działek z Santandera BM. Również i on zaliczył awans o jedną pozycję. Jego wynik to 28 pkt. PRT, fot. mat. prasowe (10)

Metodologia rankingu

W tej edycji rankingu mamy 14 kategorii sektorowych, czyli dokładnie tyle ile w poprzedniej edycji. Nie zmieniły się również zasady głosowania. Tradycyjnie w zestawieniach sektorowych zarządzający wybierali trójkę najlepszych analityków, przyznając im punkty od 3 do 1, gdzie 3 było najlepszą oceną. Od kilku edycji według odmiennych kryteriów dokonywany jest wybór najlepszego analityka bez podziału na sektory oraz najlepszego zespołu analitycznego. Są to dwie oddzielne kategorie, którym towarzyszą też oddzielne głosowania. W tych dwóch przypadkach przyznawane są noty od 5 do 1 pkt, gdzie 5 pkt jest oceną najlepszą. Obecna edycja rankingu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem przedstawicieli funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. W sumie otrzymaliśmy ankiety od 56 zespołów. Nie wszystkie jednak zdecydowały się przyznać oceny we wszystkich kategoriach wyodrębnionych w rankingu.

Biura maklerskie
BM PKO BP przegrywa z gigantami
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biura maklerskie
XTB powalczy w Wielkiej Brytanii. Jest nowy produkt
Biura maklerskie
XTB znów najmocniejsze. Liczby rachunków maklerskich w górę
Biura maklerskie
Doświadczeni maklerzy ruszają z własnym domem maklerskim. Aixon stawia na AI
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Biura maklerskie
Technologia to nowe możliwości dla inwestorów i branży maklerskiej
Biura maklerskie
DM BOŚ kontynuuje ofensywę technologiczną