Fundusze ETF ulubieńcem inwestorów indywidualnych, również tych odkładających na emeryturę

Oferta biur i domów maklerskich w zakresie rynków zagranicznych w ostatnich latach znacząco się poprawiła. W przypadku niektórych pośredników liczba dostępnych rynków nie ogranicza się tylko do tych największych. W ich ofercie można znaleźć nawet kilkanaście zagranicznych parkietów.

Publikacja: 19.02.2023 21:00

Fundusze ETF ulubieńcem inwestorów indywidualnych, również tych odkładających na emeryturę

Foto: AdobeStock

Tak naprawdę jednak uwaga inwestorów koncentruje się na największych parkietach. Prym wiodą więc Wall Street, rynek niemiecki czy też giełda w Londynie. Jak się okazuje, to wcale też nie akcje z tych rynków są pierwszym wyborem inwestorów indywidualnych. Przede wszystkim stawiają oni na fundusze ETF.

W BM mBanku w 2022 r. najpopularniejszym funduszem ETF był ten nastawiony na rynki rozwinięte, tuż przed ETF-em na rynki emerging markets oraz na złoto.

– Od 2020 roku obserwujemy znaczące różnice w postawach nowych inwestorów w porównaniu z tymi z większym stażem na giełdzie. Istotnie większa grupa zaczyna od transakcji funduszami ETF czy akcjami zagranicznymi. Nawet te osoby, które pierwsze transakcje zrealizują na GPW, chętnie dywersyfikują portfel europejskimi ETF-ami czy akcjami z rynku amerykańskiego – mówi Michał Wojciechowski z BM mBanku. Najpopularniejszymi akcjami w BM mBanku były właśnie te z rynku amerykańskiego. Na pierwszym miejscu znalazły się papiery firmy Apple, wyprzedzając Teslę oraz Metę.

Dominację funduszy ETF, jeśli chodzi o rynki zagraniczne, widać dobrze w DM BOŚ. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych instrumentów w 2022 r. znalazły się papiery tylko jednej ze spółek. Jakby tego było mało, znalazła się ona na dziesiątym miejscu zestawienia. Mowa o firmie Apple. Pierwsze miejsce to ETF na rynki rozwinięte, a drugie na rynki rozwijające się.

Co ciekawe, fundusze ETF mają wzięcie, zarówno jeśli chodzi o klientów korzystających z tradycyjnych rachunków maklerskich, jak również IKE i IKZE. W BM mBanku w 2022 r. największym wzięciem na tych kontach cieszyły się papiery PZU. Za nimi jednak znalazły się zagraniczne ETF-y na rynki rozwinięte oraz rozwijające się.

– ETF-y dają prostszą dywersyfikację na rachunkach, na których mamy ograniczoną ilość pieniędzy. Wśród korzystających z rachunków emerytalnych można wyróżnić kilka grup inwestorów. Aktywnych, którzy traktują IKE/IKZE jako podatkowo korzystne uzupełnienie rachunku zwykłego. Ta grupa inwestuje głównie w akcje. Po drugiej stronie są inwestorzy pasywni, którzy starają się kupować syste­matycznie ETF-y. Najczęściej na rynki rozwinięte, rozwijające się i globalne – mówi Wojciechowski.

Dla samych brokerów rynek ETF to również interesująca część biznesu. Znaleźć je można zarówno w ofercie tradycyjnych domów maklerskich, jak również u pośredników wywodzących się z rynku forex. Przykładem tego może być firma XTB, która mocno stawia na rozwój w tym obszarze.

Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności