Poltreg czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF. Dziś uchylił rąbka tajemnicy i podał kilka informacji dotyczących planowanego IPO. Zamierza pozyskać ponad 130 mln zł brutto. Pieniądze przeznaczy m.in. na kontynuację badań klinicznych, budowę własnego centrum badawczo-rozwojowego i nowego laboratorium przeznaczonego do komercyjnej produkcji w Gdańsku.
Poltreg podkreśla, że jest najbardziej zaawansowany w pracach nad terapiami komórkowymi typu TREGS na świecie (szansa na terapię w cukrzycy oraz w stwardnieniu rozsianym). Badania kliniczne fazy I/II w cukrzycy typu 1 oraz fazy I w rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego zakończyły się bardzo obiecującymi wynikami - informuje spółka. Obecnie przygotowuje badanie fazy II/III w leczeniu pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. Badanie rozpocznie się w 2022 r. Drugim, równolegle prowadzonym badaniem w cukrzycy typu 1, będzie badanie fazy I/II polegające na identyfikacji i leczeniu w okresie przedobjawowym osób obarczonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1. Kolejnym badaniem klinicznym prowadzonym przez Poltreg będzie badanie fazy I/IIa w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, które rozpocznie się w 2022 r. Z harmonogramu wynika, że w połowie 2024 r. spółka zamierza rozpocząć proces pozyskiwania partnera branżowego do kontynuacji badań klinicznych i komercjalizacji projektów zarówno w obszarze cukrzycy, jak i stwardnienia rozsianego.
Zarząd ma nadzieję, że spółka z sukcesem zadebiutuje na polskiej giełdzie i będzie jedną z wiodących spółek biotechnologicznych z globalnymi perspektywami, notowanych na GPW. - Potwierdzeniem sukcesu firm biotechnologicznych zajmujących się terapiami komórkowymi są wyceny m.in.: Atara Biotherapeutics., spółki notowanej na Nasdaq o kapitalizacji przekraczającej 1 mld USD zajmującej się badaniami nad terapiami komórkowymi w zakresie immunoterapii chorób autoimmunologicznych, czy Sangamo Therapeutics Inc. - spółki również z Nasdaq o kapitalizacji ok. 1,5 mld USD, zajmującej się zastosowaniem CAR-TREGS w przeszczepach narządowych – wymienia Mariusz Jabłoński, członek zarządu Poltregu. Dodaje, że widać duże zainteresowanie inwestorów firmami biotechnologicznymi. W ubiegłym roku firmy zajmujące się terapiami komórkowymi pozyskały od inwestorów rekordowe 19,9 mld USD dofinansowania. Z kolei w sierpniu tego roku pracująca nad nową generacją limfocytów regulatorowych Sonoma zebrała w kolejnej rundzie finansowania 265 mln USD, a GentiBio ponad 157 mln USD.
Spółka szacuje, że w USA i EU w sumie około 250 tys. pacjentów mogłoby kwalifikować się do terapii komórkami typu TREG.
Obecnie największymi akcjonariuszami spółki są fundusze: Paan Capital (ponad 26 proc. głosów ) oraz Venture FIZ (ponad 23 proc.) Znaczącymi akcjonariuszami są też założyciele spółki i twórcy metody TREG: prof. Piotr Trzonkowski, prof. Natalia Marek-Trzonkowska oraz prof. Małgorzata Myśliwiec. Mają w sumie prawie 30 proc.