VeloBank już oficjalnie idzie pod młotek

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął w piątek proces sprzedaży VeloBanku, który przejął „zdrową” część upadającego GNB. Dla klientów nic się nie zmienia.

Publikacja: 30.06.2023 12:50

VeloBank już oficjalnie idzie pod młotek

Foto: materiały prasowe

VeloBank został założony jako instytucja pomostowa przy przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku w październiku 2022 r. Jego właścicielem w 51 proc. jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a w 49 proc. – System Ochrony Banków Komercyjnych (założony przez osiem największych banków w Polsce).

Do VeloBanku trafiła wydzielona, zdrowa część GNB, w tym wszystkie depozyty klientów detalicznych oraz kredyty złotowe. Kredyty walutowe, w tym te w CHF, pozostały w GNB (wobec którego BFG zgłosił zresztą wniosek o upadłość pod koniec kwietnia 2023 r.). Od początku VeloBank, zgodnie z unijnymi i polskimi regulacjami, miał zostać sprzedany. A w piątek BFG już oficjalnie uruchomił ten proces.

Czytaj więcej

VeloBank zyskał prezesa

100 proc. na sprzedaż

Ogłoszenie o rozpoczęciu procesu sprzedaży dotyczy 100 proc. akcji VeloBanku, a więc tych posiadanych i przez BFG, i przez SOBK. Ogłoszenie ma charakter otwarty, swoją ofertę mogą składać wszyscy inwestorzy.

BFG podkreśla, że rozpoczęcia sprzedaży nie wpływa na działalność VeloBanku, ani na obsługę jego klientów.

VeloBank to bank uniwersalny, według stanu na koniec 2022 r. był 9 bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto. BFG podaje też, że na koniec marca 2023 r. VeloBank posiadał aktywa o wartości 42 mld złotych, depozyty klientów o wartości 39 mld złotych oraz kredyty netto o wartości 21 mld złotych. Nie miał żadnych walutowych kredytów hipotecznych. Ponadto VeloBank był rentowny od momentu jego założenia.

Czytaj więcej

VeloBank chce być bezpiecznym, zielonym i cyfrowym bankiem

Dobra ocena 

Stery kierownicze w tym banku objął Adam Marciniak i, zdaniem BFG, powołany zarząd „udowodnił swoją zdolność do realizacji wyznaczonej strategii poprzez wprowadzenie nowych, innowacyjnych i atrakcyjnych produktów, dzięki którym pozyskano nowych aktywnych klientów”. Przykładowo, otwartych zostało prawie 110 tysięcy rachunków VeloKonto w pierwszych siedmiu miesiącach od wprowadzenia tej oferty.

- Na skutek ukierunkowanych wysiłków kierownictwa bank odnotował znaczący wpływ depozytów, skutkujący wzrostem wartości depozytów o prawie 5 mld złotych w pierwszym kwartale 2023 roku – ocenia też BFG.

Banki
Santander BP pozytywnie zaskoczył
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań
Banki
Bank Pekao miał 1 514 mln zł zysku netto, 19,6% ROE w I kw. 2024 r.
Banki
Bank Santander BP miał 1 564,74 mln zł zysku netto, 20,1% ROE w I kw. 2024 r.
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Banki będą mieć zaskakująco dobry wynik odsetkowy. A zyski?
Banki
Słodko-gorzkie prognozy dla największych banków