W 2023 r. można było sowicie zarobić zarówno mając w portfelu akcje potentatów z indeksu WIG20, jak i średnich oraz małych spółek. Na celownik wzięliśmy z każdego indeksu te spółki, które dały swoim posiadaczom najwięcej powodów do radości, zapewniając ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Okazałe stopy banków
Wśród największych firm z indeksu WIG20 najbardziej okazałe stopy zwrotu przyniosły akcje banków. Najlepiej wypadł Alior Bank, zapewniając zysk na poziomie 121 proc. Spore zyski przyniosły też walory Pekao i Santander BP, których akcje zyskały odpowiednio 98 i 85 proc. – Banki mają za sobą świetny 2023 r. i koniec sagi z kredytami frankowymi, aczkolwiek nowym ryzykiem jest sankcja kredytu darmowego dotycząca kredytów konsumenckich i potencjalnych wad prawnych w konstrukcjach tych umów. Materializacja takiego ryzyka na pewno położyłaby się cieniem na notowaniach banków. Bez uwzględniania tego ryzyka 2024 r. powinien być kolejnym świetnym rokiem – wysokie stopy procentowe powinny utrzymywać się przez większość roku. Do tego spodziewane jest ożywienie gospodarcze, co także będzie wspierać wyniki banków i potencjał dywidendowy – wskazuje Łukasz Rozbicki, zarządzający w MM Prime TFI. Równocześnie dodaje, że ich wyceny w dużej mierze już to uwzględniają, dlatego szacuje ich obecny potencjał na umiarkowany.
Czytaj więcej
Rok 2023 przyniósł bardzo dobre lub dobre stopy zwrotu z niemal wszystkich aktywów z naszej inwestycyjnej „tablicy Mendelejewa”. W tym roku należy liczyć się z bardziej stonowanymi wynikami. Wśród kandydatów do ewentualnego przeważenia w portfelu są rynki wschodzące, których indeks od trzech lat pozostaje w tyle.
Mocarze z mWIG40
W gronie inwestorów z mWIG40 najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze akcji Benefit Systems, które w roku 2023 niemal potroiły swoją wartość. Zarząd Benefitu niedawno zapowiedział, że w 2024 r. firma nadal chce dynamicznie się rozwijać, dodając około 150 tys. kart w Polsce i 100 tys. za granicą. Jednocześnie dostrzega istotny potencjał dalszego rozwoju rynku fitness i chcąc go w pełni wykorzystać, stawia na rozwój własnych klubów, zarówno poprzez akwizycje, jak i nowe otwarcia. Plan na 2024 r. to otwarcie 15 nowych obiektów w Polsce oraz ponad 20 na rynkach zagranicznych.
Na celowniku kupujących znalazły się także akcje Budimexu, wypracowując 132 proc. zysku. Budowlana spółka ma za sobą udany rok, a perspektywy związane z dalszą poprawą wyników wyglądają obiecująco. – Jako generalny wykonawca z dużym portfelem spółka jest cyklicznym beneficjentem schłodzenia koniunktury na krajowym rynku budowlanym i spadku presji kosztowej. Dodatkowo kurs wspierany jest przez napływ pozytywnych informacji, które wcześniej nie były uwzględniane w wycenie. Możemy tu wymienić np. pozyskanie kontraktu na Rail Baltica. Wejście spółki do MSCI Poland przyciągnęło uwagę inwestorów zagranicznych. Kolejnym ważnym motywem inwestycyjnym stały się także zmiana rządu i potencjał nowego otwarcia na fundusze unijne – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Podkreśla, że zachowanie kursu w przyszłości będzie zależeć od tego, czy spółka nadal będzie w stanie przebijać oczekiwania rynkowe, co może być sporym wyzwaniem. – Rynek w obecnej wycenie uwzględnia już znaczną poprawę wyników w kolejnych dwóch, trzech latach i utrzymanie bardzo wysokich marż jak na sektor budowlany w długim terminie – zauważa.