#WykresDnia: Odchudzanie Mety

Meta ma rozpocząć w tym tygodniu zwolnienia tysięcy pracowników. Spółka zatrudnia armię ponad 87.000 pracowników - co znaczna część inwestorów określała jako przerost zatrudnienia.

Publikacja: 07.11.2022 09:03

#WykresDnia: Odchudzanie Mety

Foto: Nick Otto/Bloomberg

Bloomberg

Meta Platforms Inc. planuje rozpocząć w tym tygodniu zwolnienia na dużą skalę, według osób zaznajomionych z tą sprawą, w prawdopodobnie największej rundzie w niedawnej fali redukcji zatrudnienia w branży technologicznej po szybkim wzroście branży podczas pandemii. Liczba pracowników wzrosła z 3200 w 2011 roku do 87 314 obecnie.

Oczekuje się, że zwolnienia dotkną wiele tysięcy pracowników, a ogłoszenie ma nastąpić już w środę. Przedstawiciele firmy powiedzieli już pracownikom, aby odwołali niepotrzebne podróże począwszy od tego tygodnia.

Planowane zwolnienia byłyby pierwszą szeroką redukcją zatrudnienia w 18-letniej historii firmy. Chociaż w ujęciu procentowym mają to być mniejsze niż cięcia w Twitter Inc. w zeszłym tygodniu, które dotknęły około połowy pracowników tej firmy, liczba pracowników Meta, która ma stracić pracę, może być największa jak dotąd w dużej korporacji technologicznej w ciągu roku który doświadczył ograniczenia przemysłu technologicznego.

Rzecznik Meta odmówił komentarza, odnosząc się do niedawnego oświadczenia dyrektora generalnego Marka Zuckerberga, że firma „skoncentruje inwestycje na niewielkiej liczbie obszarów o wysokim priorytecie wzrostu”.

– Oznacza to, że niektóre zespoły znacząco się rozwiną, ale większość innych pozostanie bez zmian lub skurczy się w przyszłym roku – powiedział w rozmowie o zyskach za trzeci kwartał 26 października. – Łącznie spodziewamy się zakończenia 2023 r. albo z mniej więcej tej samej wielkości, albo nawet z nieco mniejszą organizację niż dzisiaj.

The Wall Street Journal poinformował we wrześniu, że Meta planuje obniżyć wydatki o co najmniej 10 proc. w nadchodzących miesiącach, częściowo poprzez redukcję personelu.

Cięcia, które mają zostać ogłoszone w tym tygodniu, są następstwem kilku miesięcy bardziej ukierunkowanych redukcji zatrudnienia, w których pracownicy byli zwalniani lub ich rola była ograniczana.

– Prawdopodobnie w firmie jest grupa ludzi, których nie powinno tu być – powiedział Zuckerberg pracownikom na spotkaniu całej firmy pod koniec czerwca.

Meta, podobnie jak inni giganci technologiczni, podczas pandemii wpadła w szał zatrudniania, gdy życie i biznes przesunęły się coraz bardziej online. Zatrudniła ponad 27 000 pracowników łącznie w 2020 i 2021 r., a kolejne 15 344 w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku – około jednej czwartej tego w ostatnim kwartale.

Akcje Meta spadły w tym roku o ponad 70 proc.. Firma zwróciła uwagę na pogarszające się trendy makroekonomiczne, ale inwestorów wystraszyły również wydatki i zagrożenia dla podstawowej działalności firmy w mediach społecznościowych. Rozwój firmy na wielu rynkach utknął w martwym punkcie ze względu na silną konkurencję ze strony TikTok, a wymóg Apple Inc., aby użytkownicy zdecydowali się na śledzenie ich urządzeń, ograniczył zdolność platform mediów społecznościowych do kierowania reklam.

W zeszłym miesiącu firma inwestycyjna Altimeter Capital napisała w liście otwartym do Zuckerberga, że Meta powinna obciąć personel i powstrzymać swoje metawersalne ambicje, co odzwierciedla rosnące niezadowolenie wśród akcjonariuszy.

Wydatki Meta również gwałtownie wzrosły, powodując spadek wolnych przepływów pieniężnych o 98 proc. w ostatnim kwartale. Niektóre wydatki wynikają z dużych inwestycji w dodatkową moc obliczeniową i sztuczną inteligencję potrzebne do dalszego rozwoju Reels, podobnej do Meta platformy wideo TikTok na Instagramie, a także do kierowania reklam z mniejszą ilością danych.

Ale wiele kosztów wynika z zaangażowania Zuckerberga w Reality Labs, oddział firmy odpowiedzialny za zestawy słuchawkowe do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a także za stworzenie metawersu. Zuckerberg określił metaverse jako konstelację zazębiających się wirtualnych światów, w których ludzie w końcu będą pracować, bawić się, mieszkać i robić zakupy. Kosztowało to firmę 15 miliardów dolarów od początku zeszłego roku. Ale pomimo znacznych inwestycji w promowanie swojej platformy wirtualnej rzeczywistości, Horizon Worlds, użytkownicy nie byli pod dużym wrażeniem. W zeszłym miesiącu Journal poinformował, że liczba odwiedzających Horizon Worlds spadła w ciągu roku do znacznie poniżej 200 000 użytkowników, mniej więcej do wielkości miasta Sioux Falls z Południowej Dakoty.

– Widzę, że wiele osób może nie zgodzić się z tą inwestycją – powiedział Zuckerberg analitykom podczas wezwania do zysków firmy w zeszłym miesiącu, zanim potwierdził swoje zaangażowanie. – Myślę, że ludzie będą patrzeć wstecz na dziesięciolecia i mówić o znaczeniu pracy, która została tutaj wykonana.

Po tym spotkaniiu analitycy obniżyli wycenę akcji Meta i ceny docelowe. – Mapa drogowa i uzasadnienie tej strategii przez kierownictwo nadal nie znajdują odzwierciedlenia wśród inwestorów – powiedzieli analitycy z RBC Capital Markets w notatce z zeszłego miesiąca.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty